Menu

Ako v práci podať maximálny výkon

Ako v práci podať maximálny výkon

V prvom rade musíte chcieť ten výkon podať. Ak práve nemáte pocit, že naozaj chcete, vyskúšajte sa namotivovať „nasilu“.

Asistentky bývajú čoraz viac zaťažované. Ak nastúpite na novú pozíciu, spočiatku toho nemáte veľa, ale postupom času práce pribúda. Po dvoch rokoch môžete mať na starosti už dvojnásobok činností v porovnaní s tým, koľko ste ich mali v skúšobnej dobe.

Zrejme poznáte situáciu, keď sa vám práca začala kopiť, už ste v miernom strese, a vtom vám šéf dá ďalšiu prácu, ktorá je ešte súrnejšia ako tá doterajšia. Čo treba v týchto situáciách robiť? V prvom rade im treba predchádzať.

Otrepané, ale trvalo funkčné pravidlo znie:

Najdôležitejšie úlohy dňa treba urobiť ráno ako prvé! Často to bývajú tie, ktorým by ste sa najradšej vyhli. Ak sú všetky rovnako súrne, začnite tou, ktorá vám zaberie najmenej času. Ak sa neviete rozhodnúť, pustite sa do tej, ktorá vám spôsobuje najväčší stres.

Získate neskutočne dobrý pocit, že ste TO zvládli. Zlepší sa vám nálada a zvýši sebaúcta. Keďže horšiu úlohu pravdepodobne v ten deň už nedostanete, s radosťou sa môžete pustiť do ľahších činností.

Aby ste každý deň dokázali urobiť čo najviac práce, musíte byť v pohode. To znamená:

  1. Naplňte svoje primárne potreby. Nech vám nie je zima ani príliš teplo, zažeňte hlad i smäd, bežte na toaletu, dajte si kávu. Ak je vašou potrebou dať si čokoládu, tak si ju dajte, ale až ako odmenu - keď spravíte tú najhoršiu úlohu.

  2. Ak prechádzate obdobím, že chodíte do práce iba preto, aby ste dostali výplatu, a nevidíte v tom žiadne iné pozitívum, zamerajte sa na to, že ste užitočná. To predsa znamená veľa! Máte pred sebou ďalší deň a môžete vytvárať nové hodnoty. Nielen pre svojho šéfa, ale aj pre zákazníkov. V konečnom dôsledku to aj tak robíte pre seba, keďže vás za to platia. 

  3. Snažte sa odísť z domu v dobrej nálade, alebo aspoň v normálnej. Ak by doma náhodou došlo k hádke pred ochodom do práce, ospravedlňte sa. Ak nebola vina na vašej strane, aj tak sa pomerte s dotyčnou osobou predtým, ako odídete, aby vás to netrápilo celý deň. Muži sa vedia v práci odosobniť od súkromných problémov, ale my ženy sme citlivejšie. Ak nie sme emocionálne v pohode, je takmer nemožné podať kvalitný výkon.

  4. Keď idete pracovať na prvej najdôležitejšej úlohe dňa, vypnite si e-mail, aj upozornenia o prichádzajúcich e-mailoch. Telefón si asistentky väčšinou nemôžu dovoliť vypnúť (a v mnohých firmách ani e-mail), ale čo môžete, to urobte. Zbavte sa rušivých vplyvov. Vrátane rádia, ak vás oberá o sústredenie. Ak vás je v kancelárii viac, môžete sa dohodnúť, že rádio sa bude zapínať napríklad až o desiatej.

  5. Majte na stole poriadok. Čo najmenej papierov, spiniek, šminiek... Skúste mať naozaj prázdny stôl. Iba počítač, telefón, zápisník, pero a dokument, s ktorým práve pracujete. Ak máte obľúbenú fialku, môže byť. Staňte sa minimalistkou aspoň v práci. Keď budete mať čas, upracte si zásuvky. Vyhoďte veci, ktoré vás dlhodobo iritujú, ako napríklad zošívačka, ktorá sa zasekáva. Nepotrebné, ale funkčné veci rozdeľte medzi kolegov, ktorým vaše prebytočné kancelárske potreby prídu vhod.

  6. Asistentka možno nemá veľmi čo delegovať, ale ak vám šéf pridelil úlohu na novom projekte a naozaj nemáte čas evidovať poštu, poproste kolegyňu na recepcii (prípadne inú vhodnú osobu vo firme, ak máte takú možnosť), aby tieto jednoduchšie veci na istý čas prevzala na seba. Dajte si pozor, aby ste nepridávali prácu ľuďom, ak na to nemáte kompetencie. Môžete si tým uškodiť. Ak nie ste si istá, čo je vhodné delegovať a čo nie, spýtajte sa nadriadeného.

  7. Obliekajte a upravujte sa tak, aby ste sa počas dňa cítili dobre a nemuseli si stále dávať pozor na stiahnuté brucho alebo myslieť na mastné vlasy, ktoré sa vám nechcelo večer umyť a ráno ste už nestihli. Ak viete, že vás čaká náročný deň, ráno neexperimentujte ani s mejkapom či topánkami. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.

  8. Kolegovia. Ako im slušne povedať, že vás zdržiavajú od práce? Napríklad: "Prepáč, dnes sa Ti nemôžem venovať, musím niečo súrne dokončiť." Alebo: "Nehnevaj sa, ale šéf mi dal toľko roboty, že neviem, kde mi hlava stojí. Pokecáme na obede, dobre?" 

  9. Vonná sviečka vyčaruje atmosféru, najmä počas chladných a upršaných dní. Ak je vás v kancelárii viac, treba sa samozrejme dohodnúť, či to každému vyhovuje. Sviečku treba umiestniť na bezpečné miesto. Ideálne na také, že keby ste aj pri odchode na ňu náhodou zabudli, nič sa nestane. Pre istotu ju môžete položiť do sklenej misky.

  10. Napíšte si 6 najdôležitejších úloh, ktoré musíte urobiť zajtra. Každý deň si nájdite 10 minút čas pred odchodom z práce a naplánujte si takto nasledujúci deň. Pozor, je lepšie napísať si "iba" šesť úloh a štyri z nich aj reálne urobiť, ako napísať si ich dvadsať a urobiť dve. 

Stáva sa aj to, že idete do práce s tým, že neviete, čo budete celý deň robiť. To nie je celkom ideálny stav, a práve preto si vždy treba naplánovať aspoň tých 6 úloh, nech už sú akékoľvek. Ak sa vám každý mesiac opakujú rovnaké činnosti (napr. urobiť 50 cestovných príkazov), vytvorte si systém, čomu sa kedy budete venovať, aby ste stíhali nielen tieto veci, ale mali medzi nimi aj priestor na operatívne úlohy, ktoré vám šéf zadáva priebežne. 

P.S. Ak máte zamestnanie, ktoré vás ani trochu nebaví a ešte k tomu máte aj zlý deň, lebo bol na vás niekto nepríjemný, a pracovný výkon je to posledné, na čo sa viete a chcete sústrediť, skúste toto: napíšte si 5 pozitívnych vecí na tom, že ste tam, kde ste. Veď vám predsa chodí výplata (lepšie ako nič), nemusíte robiť manuálne a celý deň v stoji, možno ste v celkom príjemnom prostredí, prípadne nemusíte dlho cestovať do práce, máte kávu zadarmo, alebo keď už nič iné, tak aspoň pohodlnú kancelársku stoličku. Nájdite čokoľvek pozitívne na vašom súčasnom zamestnaní, napíšte si to, buďte vďačná aspoň za to a pustite sa do tej najodpornejšej úlohy, nech ju máte čím skôr za sebou. Spomeňte si, že už ste takéto zlé dni mali a prešli, už si možno ani na konkrétne nespomeniete. Prinajhoršom si večer doma pozriete aktuálne pracovné ponuky.

foto: Dmitriy Shironosov

Napíšte komentár