Menu

Buďte tou, ktorá realizuje šéfove sny

Buďte tou, ktorá realizuje šéfove sny

Aby ste to dokázali, treba zistiť, čo šéf chce. 

Ak ste doteraz nikdy neprišli za svojím nadriadeným a nespýtali sa, aké má ciele, alebo ešte lepšie – aké sú jeho vízie ohľadom firmy, čo by chcel vybudovať, kam by chcel firmu posunúť, začnite si vytvárať takýto vzťah teraz. Ale pozvoľne. Pokiaľ nebol na podobné rozhovory s vami zvyknutý, mohol by reagovať nedôverčivou odpoveďou typu, že to je jeho vec. Ale ak sa spýta, prečo vás to zaujíma, nebojte sa odpovedať: Zaujíma ma budúcnosť firmy a aj moja budúcnosť v nej. Chcem sa v práci zlepšovať a potrebujem vedieť, čo odo mňa očakávate, prípadne akým smerom by som sa mala uberať; či mi plánujete zveriť nové kompetencie alebo treba absolvovať nejaké školenie. Záleží mi na tom, aby ste boli so mnou spokojný.

Snažte sa vystihnúť chvíľu, keď viete, že je pozitívne naladený a nikam sa neponáhľa. Aj šéf je len človek. Môže vám povedať, že nemáte vymýšľať, ale robiť si svoju robotu. Stáva sa, že aj šéfovia prechádzajú krízami alebo jednoducho majú horšie dni. Vízia je vtedy to posledné, čo by chceli s vami rozoberať. Na druhej strane – z tejto vašej iniciatívy sa môže vyvinúť veľmi príjemný a otvorený rozhovor, ktorý vás bude motivovať ešte dlhý čas.

Prečo by ste mali takto „riskovať“?

Z krátkodobého hľadiska je človek väčšinou rád, že má prácu, ktorá je „v pohode“. Lenže keď treba dlhodobo podávať kvalitný výkon, musí vám to, čo robíte, skutočne dávať zmysel. Ak nežijete zo dňa na deň, ale máte aspoň nejaké profesijné ambície, nebudete asi chcieť robiť celé roky niečo bezcieľne len preto, že dostanete výplatu.

Teraz možno namietate, že každá práca má zmysel, keď za ňu platia. Inak by predsa neplatili. Často sa stáva, že firma platí, lebo tam toho pracovníka na nejaké veci potrebuje. Ale zároveň nie je stopercentne vyťažený (možno ani na polovicu). Mzda mu pravidelne chodí na účet, lebo sú radi, že spraví aspoň to najnutnejšie. On je navonok spokojný, ale veľmi dobre si uvedomuje, že by mohol vykonať oveľa viac práce, keby chcel.

Keď ľudia nepodávajú výkony, aké by mohli, začína im klesať sebaúcta.

Je to veľmi deprimujúce. Nenechajte sa ťahať ku dnu sama sebou a neustále sa snažte byť prínosom.

Dostávame sa opäť k začiatku. Vaša práca bude mať skutočný význam vtedy, keď budete poznať šéfove strategické záujmy a pracovať tak, aby aj vďaka vám firma k nim smerovala a dokázala ich naplniť.

Šéfovia niekedy hovoria o svojich snoch len tak "medzi rečou". Ak započujete, že by rád k webovej stránke mal aj e-shop, začnite na tom pracovať (s jeho vedomím samozrejme). Preverte možnosti realizácie a ceny u poskytovateľov týchto služieb. Od šéfa zistite, čo presne plánuje v e-shope ponúkať a konajte.

Ak sa dozviete, že momentálne sa snaží získať k spolupráci významnú zahraničnú firmu, spýtajte sa, ako by ste ho v tom mohli podporiť. Či chce zaujať potenciálneho obchodného partnera odborným článkom, priamo osloviť obchodným e-mailom, pozvať ho na konferenciu, prípadne navštíviť ich stánok na veľtrhu.

Viac svojho šéfa počúvajte. Skúste urobiť každý deň niečo viac, než by od vás čakal. Napríklad zostať dlhšie v práci, aj keď nadčasy nemáte platené. Urobte niečo, o čom viete, že by ocenil. Každý šéf je iný. Jeden si potrpí na pekne označené a uložené šanóny. Iný má rád, ak jeho asistentka vedie prehľadné tabuľkové evidencie a predkladá mu farebné reporty. Ďalšieho zaujíma iba získavanie zákaziek a neporiadok v kancelárii ho vôbec neirituje. To ale nie je dôvod, aby ste vo voľnej chvíli neupratali.

Získanie dôvery šéfa má byť pre asistentku úlohou číslo jedna. Všetko ostatné začne v otvorených dialógoch postupne prichádzať samo.

foto: Dmitriy Shironosov 

Napíšte komentár