Menu

Povaha ako dôvod na zvýšenie platu?

Povaha ako dôvod na zvýšenie platu?

A prečo nie? Ak si chcete vyjednať vyšší plat, zamyslite sa nad vašimi dobrými stránkami.

Výkonnosť
Tým treba začať. Šéfa zaujímajú hlavne výsledky. Pribudli do vašej náplne práce v posledných týždňoch nové úlohy? Hoci len drobnosť, napríklad nejaká nová evidenčná tabuľka? Alebo niečo väčšie? Spomeňte si na čo najviac vecí. Robíte niečo, vďaka čomu firma získava viac zákazníkov? Ak to viete aj dokázať, máte vyhrané.

Office manažérka, ktorá na pravidelnej báze kontaktuje zákazníkov a zasiela im cenové ponuky, môže priamo odsledovať, koľko zákaziek prišlo práve vďaka jej aktivite. Alebo marketingová asistentka, ktorá po úprave webovej stránky vie presne zistiť trend návštevnosti. Ak je stúpajúci, stačí graf vytlačiť a mať po ruke, keď príde deň D.

Na protiargumenty šéfa typu „Všetko čo mi hovoríte, sú vaše povinnosti. Prečo by som vám mal zvýšiť plat, keď robíte iba čo musíte?“ stačí povedať: Lebo to robím veľmi dobre.

Odbornosť
Čím viac viete, tým je ľahšie pýtať si vyšší plat. Ak ste vo firme napríklad 2 roky, čo už je slušná doba, získali ste vo svojej náplni práce istotu. Viete rýchlo reagovať a veľmi dobre sa orientujete v rôznych pracovných záležitostiach. Nezľaknete sa, keď čakajúcemu vodičovi treba vystaviť dodací list a kolegyňa má práve dovolenku, netrpezlivý procesný inžinier prešľapuje v kancelárii a čaká od vás smernicu o nakladaní s odpadmi aj s cenníkom od zmluvnej spoločnosti, a v tom vám ešte zavolá šéf, aby ste poslali súrny e-mail.

Ak študujete, chodíte na školenia, spomeňte to pri pýtaní si vyššej mzdy: Snažím sa zvyšovať si kvalifikáciu a nadobúdať vedomosti, aby som mohla prispievať k tomu, že sa firma posúva vpred. Dokonca zlepšujem podnikové procesy: nedávno som vymyslela zvýšenie prehľadnosti evidencie zákaziek.

Zdôraznite čokoľvek, čo vďaka vám vo firme lepšie funguje a samozrejme aj to, že máte záujem naďalej sa rozvíjať a pracovať na sebe.

O čo pri žiadaní platu ide? Povedať čo najviac pozitív o vás vo vzťahu k firme.

Osobnosť
Pripravte si formulácie, ktoré vás najlepšie vystihujú. Ak neviete, čo je na vás pozitívne, spýtajte sa ľudí, o ktorých viete, že vám povedia pravdu. Ak ste dobrosrdečný a nekonfliktný typ, pokojne môžete šéfovi pri rozhovore povedať:

Myslím si, že som veľmi pozitívny človek, a to je pre túto firmu naozaj dôležité. Viete, že som vždy ochotná. Aj keď mám toho veľa, nedávam to okoliu najavo. Ku každému sa správam ústretovo, preto tu mám také dobré vzťahy. Viete, že aj keď sa stane nejaká nepríjemnosť, snažím sa ju vyriešiť systémom win-win.  

(V žiadnom prípade nezačnite ohovárať vrieskajúcu kolegyňu alebo lenivého kolegu. Teraz ide iba o vás a vaše dobré stránky! Iné osoby v tej chvíli neriešte. Môže to mať za následok odbočenie od témy a znechutenie šéfa. Rozhovor tak nemusí priniesť požadovaný účinok.)

 orsay

Dve osvedčené pravidlá:

1. Nekritizujte ani firmu, ani šéfa, ani kolegov. Zahryznite si do jazyka, ide predsa o váš plat na nasledujúce mesiace. Keby ste mali pocit, že sa musíte „brániť“ a povedať váš názor, hovorte všeobecne v „ja“ osobe, nie „vy“.

Nesprávne: Vy ste mi nepovedali, že mám robiť to a to. Kolegovia ma prehliadali. Neviete ma doceniť.
Správne: Nevedela som, že sa tá úloha odo mňa vyžaduje, ale odkedy som sa to dozvedela, venujem sa jej
na 100 %. V istom čase som sa tu cítila prehliadaná a nedocenená.

2. Nevyhrážajte sa výpoveďou. Žiadne ultimátum tohto typu neskúšajte: "Keď mi nezvýšite, tak si začnem hľadať inú prácu". Povedať to niekedy treba, lebo sú firmy, ktoré zvyšujú plat zamestnancom iba vtedy, keď hrozia výpoveďou. Ale povedzte to diplomaticky:

Pracujem tu už 2 roky a vždy som sem chodila s radosťou. Ale v poslednom čase mi práca pribúda a motivácia ubúda, niekedy neviem, aké máte so mnou plány, či si náhodou nemám hľadať niečo iné. Potrebujem mať istotu a byť docenená, a nie prehliadaná alebo navyše. Práca ma baví a nemám problém tu pracovať naďalej, ak to bude za trochu iných podmienok. 

Pripomienka z iného článku: Ak bude vaša požiadavka zamietnutá, spýtajte sa: Čo by som mala robiť, aby ste mi dali vyšší plat? Čo odo mňa očakávate? Čo mám napraviť alebo robiť inak? Ak sa toto odvážite spýtať, získate hodnotnú spätnú väzbu pre váš ďalší platový či kariérny rast.

titulné foto: Kaspars Grinvalds

Napíšte komentár