Menu

Asistentka s názorom

Asistentka s názorom

Sú pozície, pri ktorých zamestnávatelia vyžadujú od ľudí len manuálnu prácu a plnenie príkazov. To sa nikdy netýka asistentiek.

Každá sa skôr či neskôr (a niektoré aj veľmi často) stretne so slovami od svojho šéfa: "Nediskutujte so mnou a urobte, čo som povedal". To neznamená, že asistentka má byť sivá myška, ktorá bude ticho sedieť a čakať na pokyny. Netreba ale hneď po nástupe začať prevracať firmu hore nohami. Na to, aby ste mohli zavádzať zmeny, musíte poznať súvislosti v konkrétnej firme. Nejaký čas potrvá, kým ich spoznáte a môžu sa veľmi odlišovať od vašich predošlých skúseností.

Všetko, s čím firma pracuje, je už nejakým spôsobom nastavené a funguje to. Možno nie ideálne, ale postačujúco pre prácu viacerých ľudí. Nehrajte sa na najmúdrejšiu a nemeňte zabehnuté štandardy. Rešpektujte autority a najmä tých kolegov, s ktorými sa delíte o kanceláriu. Vo vašich začiatkoch vám za to budú vďační, aj keď vám to priamo nepovedia.

Kedy je teda vhodné začať s vlastnými návrhmi na zlepšenia?
Od výkonnej asistentky extra výkonného manažéra sa efektívne zmeny očakávajú už v prvý deň.
Asistentky bežných šéfov, ktorí si kávu robia sami a nemajú radi, keď im niekto upratuje pracovný stôl, by mali počkať asi mesiac, kým vytasia svoju prvú kritiku.

Dávajte si pozor na vyjadrenia typu „toto je celé zle, nechápem, ako to takto môžete robiť”. Šéf sa určite nepoteší negatívnym výrokom o jeho firme. Ak sa vám niečo nepáči, dá sa to povedať taktne a vyjdete z toho ako šikovná a schopná mladá dáma:
Pán riaditeľ, som tu ešte krátko, ale všimla som si, že určité procesy prebiehajú spôsobom... Navrhujem nastaviť tieto veci jednoduchšie, aby sa niektorí kolegovia vyhli zbytočnej administratíve. Možno sa mýlim a rada si vypočujem vysvetlenie ohľadom súčasných postupov. Zároveň by ma potešilo, keby ste si aj vy pozreli moje návrhy, aby jednotlivé činnosti mohli prebiehať efektívnejšie. 

Čo myslíte, od koľkých asistentiek pred vami šéf takéto niečo počul? Úroveň dievčat je rôzna a nehovorím, že je zlá. Čerstvá absolventka v kancelárii nemôže vedieť to, čo asistentka s desaťročnou praxou. Viem, že to znie smiešne a možno aj pán riaditeľ bude na vás s údivom pozerať. Ja som sa v začiatkoch tisíckrát strápnila, ale stala som sa asistentkou, pri ktorej odchode šéfom tiekli slzy. A neboli to slzy radosti.

Nechcem sa chváliť, ale naviesť vás na cestu, ktorá vám zabezpečí pevnú pozíciu vo firme na niekoľko rokov. Neučte sa naspamäť texty, ktoré vám ponúkam. Sú to len príklady, ktoré si treba prispôsobiť na vašu konkrétnu situáciu. Ak skutočne neviete, čo by ste vo vašej firme mohli zlepšiť, napíšte mi. Vždy sa dá niečo nájsť.

foto: imagesbavaria / 123rf

Napíšte komentár