Logo
Vytlačiť túto stránku

Som v správnej firme? Pochybnosti v novej práci

Som v správnej firme? Pochybnosti v novej práci

V skúšobnej dobe si kladieme najmä otázku: Je toto skutočne práca, ktorú chcem robiť niekoľko rokov?

Spoznávate prostredie, kolektív a učíte sa nové veci, aby ste zvládli pridelené povinnosti. Často si musíte zvyknúť aj na dochádzanie či inú pracovnú dobu. Viete, že začiatky bývajú ťažké, ale aj tak z rôznych dôvodov uvažujete o výpovedi. Môžete sa na situáciu pozrieť z troch rôznych uhlov:

1. Ak sa vám v novej práci nepáči a viete, že to nie je pre vás, treba odísť čím skôr, aby s vami zamestnávateľ nestrácal čas. Nie je fér, ak sa necháte 3 mesiace zaúčať a potom odídete.

2. Na to je predsa skúšobná doba. Máte právo nechať sa 3 mesiace zaúčať a potom odísť.

3. Povedzme, že ste v novom zamestnaní 2 týždne. Ako môžete po takom krátkom čase vyhodnotiť, že to nie je práca pre vás? Veď ešte ani poriadne neviete, čo vaša pozícia obnáša. Pochopenie fungovania firmy a súvislostí vo vašej náplni práce vyžaduje čas.

Mnoho ľudí prežíva vyslovene vnútorné boje, či vôbec má zmysel ísť na druhý deň do práce.

Poznám mladú dámu, ktorá prvé dva mesiace chodila do zamestnania s neskutočným odporom. Každý deň sa odhodlávala zaniesť riaditeľovi výpoveď, ale hanbila sa, že bude vyzerať ako totálne neschopná. Odkladala to tak dlho, až sa jej tam začalo páčiť. Po prvotnom návale povinností, ktoré s veľkými ťažkosťami postupne zvládla, sa dostala do plynulého pracovného režimu. Vyjadrila sa, že urobila veľmi dobre, keď vydržala ten strašný začiatok. Pracuje tam sedem mesiacov a inú prácu si už dávno nehľadá.

Aby sme sa vyhli budúcim dilemám kvôli zmene zamestnania, je dobré byť úprimným už na pracovnom pohovore. Príklad: "Nezačne vám po čase prekážať zlá dochádzka?" V duchu si hovoríte: Jasné, že mi to vadí, ale súrne potrebujem peniaze, takže budem u vás iba dovtedy, kým si nenájdem niečo bližšie. Ale nahlas poviete, že dochádzanie absolútne nie je dôvodom, ktorý by vás mal odradiť od práce, veď si to predsa nejako zariadite.

Myslite na svoj životopis. Dobre zvážte, na akú krátku dobu chcete uzatvárať pracovné pomery a aký dopad to môže mať na vašu kariéru. Týchto 10 otázok vám pomôže zorientovať sa vo vlastnej situácii. Odpovedajte iba áno alebo nie.

1. Prevažujú vo vašej náplni práce činnosti, ktoré vás bavia?
2. Máte okolo seba dobrý kolektív?
3. Ste spokojný/á so svojím platom?
4. Vyhovuje vám dochádzanie do práce?
5. Rozvíjate sa, učíte sa nové veci?
6. Máte možnosť kariérneho rastu?
7. Stíhate svoju prácu vykonávať v pracovnej dobe?
8. Vyhovuje vám pracovná doba?
9. Tešíte sa do práce?
10. Nadriadení sú s vami väčšinou spokojní?

Spočítajte, koľkokrát ste odpovedali áno.

1-3x áno:
Uvažujte o zmene zamestnania, súčasné by bolo pre vás iba dlhodobým trápením. Ak vám tento stav vyhovuje, kariéra zrejme nepatrí medzi vaše priority.

4-7x áno:
Pokúste sa o intenzívnu nápravu toho, čo vám prekáža. Veľa vecí sa dá ovplyvniť/zmeniť, ak človek chce. Ak to nie je možné a budete naďalej pociťovať nepokoj, hľadajte si niečo iné. Ale pozor na unáhlené rozhodnutia.

8-10x áno:
Nemali by ste dávať výpoveď. Hoci niekedy aj 1 dôvod z 10 môže byť taký zlý, že človek netúži po inom, iba odísť. Príkladom je šikanovanie. Aj to je riešiteľné, ak je vo firme správne vedenie. Ak nemáte takýto problém, vaša práca je závideniahodná.

Tip na záver:
Ak ste našli prácu, ktorá vás baví a zároveň posúva ďalej (učíte sa stále nové veci), ale máte nižší plat, než by ste chceli, jednoznačne treba zostať. Neutekajte hneď. Keď sa pozriete na väčšinu ľudí okolo seba, koľkí majú to šťastie, že by ich práca bavila? Ak v tom, čo robíte, budete naozaj dobrí, môžete v krátkom čase dosiahnuť zvýšenie mzdy.

foto: catalin205 / 123rf

 

Bc. Mgr. Gabriela Kunkelová / vaa@viacakoasistentka.sk / 2017 – 2022