Menu

Ako sa správať počas výpovednej doby

Ako sa správať počas výpovednej doby

Bez ohľadu na to, či výpoveď zanesiete šéfovi vy, alebo sa nečakane objaví na vašom stole, posledné týždne v zamestnaní nebývajú príjemné ani pre jednu zo zúčastnených strán.

Šéf potrebuje, aby ste dokončili čo najviac rozpracovaných úloh a v ideálnom prípade aj poriadne zaučili osobu, ktorá vás má nahradiť. Nástupkyni by ste mali odovzdať celú vašu agendu (v elektronickej i papierovej forme) a vysvetliť náplň práce, aby po vašom odchode dokázala byť čo najviac samostatná a nezaťažovala kolegov či nadriadených. To je ideálny stav, ktorý v praxi často vyzerá inak.

Asistentka, ktorá z práce odchádza, to má takpovediac „na háku“. Príkaz, aby v priebehu pár dní naučila niekoho nového veci, ktoré ju nikto neučil, ale musela svoje know-how krvopotne získavať sama počas niekoľkých rokov, nie je z jej pohľadu fér. Prečo by to mala nejakej slečinke vysvetľovať?! Veď nech sa potrápi, ešte aj plat jej dali hneď vysoký.

Môže zamestnávateľ požadovať, aby ste niekoho zaúčali? Legislatíva tieto veci „neošetruje“. Ak nemáte v pracovnej zmluve vyslovene napísané, že vo výpovednej dobe ste povinná niekoho zaúčať, tak povinná nie ste. Ale buďte múdra a spolupracujte. Určite nesmiete zatajiť zákonné povinnosti, napríklad aby nová pracovníčka poslala nejaký výkaz na úrad alebo vyplnila mesačnú štatistiku. Dobré je aj ukázať jej, kde potrebné informácie nájde, resp. ktorých kolegov má osloviť ohľadom získania podkladov. Nechajte jej zoznam činností vašej náplne práce, doplňte tam aj potrebné kontakty (napr. na externého IT-čkára, bezpečáka...) a celý zoznam si s ňou prejdite do takej hĺbky, ako vám čas na zaúčanie dovolí. Nesnažte sa vašej nástupkyni znepríjemniť život. Aj vy budete niekde začínať. 

Niekedy vedenie firmy nechce, aby sa odchádzajúca a prichádzajúca asistentka stretli. Dôvodom býva väčšinou otázka dôvery – „stará“ asistentka by mohla novej všeličo porozprávať. Spravidla to chodí tak, že zaúčaniu sa vyhnú osoby, ktoré výpoveď dostanú. Tie, ktoré výpoveď podajú, bývajú požiadané, aby svoju pracovnú náplň niekomu dôkladne vysvetlili a odovzdali.

Zo zamestnania treba odísť v dobrom z dvoch dôvodov:

1. Nikdy neviete, či vás nezavolajú naspäť, alebo či váš súčasný šéf o dva mesiace nedá vaše telefónne číslo svojmu kamarátovi podnikateľovi, ktorý bude hľadať office manažérku.

2. Na pohovoroch personalisti pýtajú referencie, aby sa u posledných zamestnávateľov informovali ohľadom vašej osobnosti a pracovnej výkonnosti. Skutočne sa snažte rozlúčiť v čo najlepšom duchu. Spýtajte sa nadriadeného, či by ste pri hľadaní práce v prípade potreby mohli poskytnúť jeho telefónne číslo a poproste o pozitívne odporúčanie.

S kolegami sa tiež treba rozlúčiť v dobrom. Môže sa totiž stať, že sa raz s niektorým stretnete v inej firme.

Ak ste dostali nechcenú výpoveď a záleží vám na tom, aby ste v súčasnom zamestnaní zostali, vo výpovednej dobe sa snažte byť ochotnejšia a pracujte ešte viac, než ste boli zvyknutá predtým. Je šanca, že vedenie vašu výpoveď stiahne.

foto: Aleksandr Davydov

1 komentár

  • Katka P.
    Katka P. streda, 15. júl 2020, 11:49 Odkaz na komentáre

    Ach Gabi, o tomto by sme vedeli celé hodiny hovoriť, že? :) K.

    Gabriela Kunkelová: Ahoj Katka :) v podstate ma "to" inšpirovalo k článku. Každá skúsenosť nás posúva vpred. Želám Ti všetko dobré.

Napíšte komentár