Menu

Akú chybu robia ženy v zamestnaní

Akú chybu robia ženy v zamestnaní

Alebo ako Zituška a Peťuška neboli povýšené.

Vyššiu pozíciu získala Jana. Nikomu nedovolila oslovovať ju Janka. Náhoda?

Zaujala ma kniha s podnázvom 101 chýb, ktorými ženy sabotujú svoju kariéru*. Jedna kapitola je venovaná fenoménu, kedy sú dámy po formálnom predstavení takmer okamžite oslovené zdrobneninou.

Nedávno som sa objednávala u lekára, telefón dvihla nová sestrička, ktorá ma v živote nevidela, predstavila som sa celým menom aj priezviskom a o chvíľu zaznelo: „Gabika, mohli by ste prísť budúcu stredu?“ Keby jej volal Vladimír Slovák, oslovila by ho Vladko? Určite nie.

Veľakrát si za to môžeme samy. Nehovorím, že všetky, ale mnohé z nás sa už v minulosti pri rozosielaní e-mailov podpísali iba krstným menom, a ešte k tomu aj zdrobneným. Alebo sme dvihli telefón so slovami „Dobrý, tu je Majka.“

Muža málokedy počujete povedať do telefónu iba svoje krstné meno. Je to malý, ale významný rozdiel. Používanie krstného mena je spôsob, ktorým znižujete svoj status na pozíciu dieťaťa. Spýtajte sa dieťaťa ako sa volá a väčšinou budete počuť iba krstné meno. Louis P. Frankelová

Buďme ženské, nie detinské.

Stala sa mi aj opačná situácia. Do e-mailu sa podpísal obchodný partner krstným menom, hoci počas osobného stretnutia sme sa oslovovali priezviskami. Bolo mi trápne odpísať mu „Pán Novák“, keď sa podpísal „Adam“. Ako reagovať v takýchto situáciách? Ak s dotyčným komunikujeme častejšie, môžeme ho oslovovať krstným menom v kombinácii s vykaním. Ide o modernú, a pritom serióznu formu obchodnej komunikácie. Ale mala by byť obojstranná. Ak my oslovíme komunikačného partnera krstným menom, nemalo by nás prekvapiť, že nás tak osloví tiež. A je na zvážení každej z nás, akú formu svojho krstného mena mu dovolíme používať.

foto: Maryna Pleshkun
*FRANKELOVÁ, L. P. 2013. Hodný holky nikdy nedostanou přidáno. Brno: BizBooks, 2013. 273 s. ISBN 978-80-265-0017-9

Napíšte komentár