Menu

Nezamestnanosť a ako z nej vyťažiť čo najviac

Nezamestnanosť a ako z nej vyťažiť čo najviac

Ľudia bez práce často pociťujú „prázdno”. Nielen v peňaženke.

Na nezamestnaných sa okolie pozerá buď s ľútosťou, alebo sú považovaní za lenivých či neschopných. Týmito pocitmi ľudia bez práce mnohokrát aj reálne trpia, lebo nezamestnanosť je u nás sociálne zakorenená ako niečo negatívne, dokonca neprípustné. Snáď by ste si nedovolili len tak zostať doma. Je pravda, že čím sú ľudia dlhšie bez zamestnania, tým viac majú tendencie upadať po psychickej či fyzickej stránke. Ráno je možné dlhšie si pospať, potom sa stačí najesť a sledovať televíziu. Do popredia sa dostáva nevídaná veličina: čas.

Práve tento čas treba využiť na ujasnenie si svojho kariérneho smerovania.

Častokrát býva obdobie „prázdna” potrebné na to, aby človek našiel vlastnú cestu, aby našiel sám seba. Dôležité je skutočne si dopriať čas a pouvažovať, čo by vás naozaj naplnilo. Čím budete mať jasnejšiu predstavu o tom, čo chcete robiť, tým ľahšie bude pre niekoho vás zamestnať. Ako je to možné? Jednoducho. Bude z vás vyžarovať nadšenie pre danú pozíciu. Neverili by ste, koľko kandidátok je na pohovoroch nemastných-neslaných. A mohla by som, a neviem, no, hm, asi by ma to bavilo, hm, veď pozícia ma zaujala. Prečo vás zaujala? To, že potrebujete prácu, lebo nemáte peniaze, nie je dobrá odpoveď. Pripravte si zmysluplný príbeh.

Prácu v administratíve si nájdete len veľmi ťažko, ak váš životopis vypovedá o tom, že ste chodili od pokladne za pás. Ale dá sa to zmeniť systematickou prácou na sebe.


CHCEM SI NÁJSŤ PRÁCU V ADMINISTRATÍVE

Výhodou evidencie na úrade práce je možnosť absolvovať kurzy zadarmo. Využite to! Ide o projekty REPAS+ a KOMPAS+, ktoré nie sú vekovo obmedzené. Rozdiel medzi nimi je ten, že rekvalifikačné kurzy sú zamerané na konkrétne povolanie, napríklad účtovníčka, kaderníčka, opatrovateľka. Podmienkou je, že si musíte vybrať akreditovaný kurz (alebo neakreditovaný, ale vykonávaný na základe oprávnenia, osvedčenia, registrácie alebo súhlasného stanoviska). Spoločnosti, ktoré poskytujú kurzy v spolupráci s úradmi práce, o tom vedia, ale je lepšie vopred si overiť kredibilitu kurzu a neriskovať. Ak kurz prebieha bez niektorého z uvedených „papierov“, úrad práce vám rekvalifikáciu práve z tohto dôvodu môže zamietnuť. Na kompetenčný kurz si nič overovať netreba, pretože na vzdelávacie programy zamerané na získanie všeobecných kompetencií sa akreditácia nevydáva. Patria sem kurzy na rozvoj komunikačných zručností, osobnostný rozvoj vrátane manažérskych a podnikateľských kompetencií, počítačové zručnosti (bežné kancelárske programy, ktoré sa používajú v rôznych povolaniach, nie iba v jednom konkrétnom) a jazykové zručnosti. Zvoliť si môžete aj iné všeobecne zamerané vzdelávacie programy.

Ak už máte nejakú prax v administratíve, vyberte si drahší kurz, do ktorého by ste vy sama určite neinvestovali. Nechoďte ľahšou cestou. Pozrite si pracovné ponuky na administratívne pozície a čítajte si požiadavky na uchádzačov. Podľa toho si vyberte oblasť, ktorá je nielen dobre platená, ale by vás aj bavila. Od asistentiek a office manažérok je dnes žiadaná grafika, tvorba web stránok, práca s rôznymi Google aplikáciami, znalosť ISO systémov či online marketing.

Ak neovládate prácu s kancelárskym balíkom MS Office a chcete pracovať v administratíve, treba si urobiť práve tieto školenia. Nad inými ani neuvažujte. Bez znalosti Wordu a Excelu sa do kancelárie nedostanete (možno iba po známosti). Čo sa týka Outlooku: ak bežne zvládate poslať e-mail, ale nepoznáte tento program, nerobte si starosti. Naučíte sa ho používať v novej práci „za chodu“.

Pošlite svoj životopis aj na inzerát, o ktorom si myslíte, že tam nemáte šancu. Ak sa aspoň spolovice vyznáte v náplni práce, ktorú uvádzajú, a spĺňate aj niektoré požiadavky, uchádzajte sa o tú pozíciu. Čo neviete, to sa naučíte. Nevyhovárajte sa, že nemôžete, ale robte to, čo môžete.

Vytvorte si profil na LinkedIn a sprístupnite jeho viditeľnosť personálnym agentúram. Náboroví pracovníci hľadajú ľudí práve na tejto sociálnej sieti.

Zoberte kariéru do svojich rúk! Prijmite zodpovednosť za to, kde ste teraz, a kde budete o rok, o dva, o päť. Váš prístup k životu a práci musí byť aktívny, nie reaktívny. Vy si utvárajte príležitosti. Vytvorte si svoj zajtrajší deň. Choďte do prírody, zabehajte si, zacvičte na slnku. Majte rada seba a život. Bez ohľadu na to, čo sa vám stalo alebo nestalo, choďte von. S človekom, ktorý vás má rád. S priateľkou, ktorej sa môžete vyrozprávať. Alebo aj sama. Zoberte si zápisník a pero, termosku s čajom a malú deku. Nájdite si tiché miesto v parku alebo si sadnite k jazeru, k rieke. Zapíšte si vaše myšlienky.

Skúste sa na seba pozrieť z nadhľadu. Aj keď ste bez práce, máte mnoho iných vecí, ktoré vaše rovesníčky nemajú. Uvedomte si, že vlastne máte šťastie, že nemusíte „trčať” osem alebo dvanásť hodín denne tam, kde vás to aj tak nebavilo. Užite si voľno a venujte sa koníčkom, na ktoré ste doteraz nemali čas. Môžete fotiť, šiť, maľovať, upratať si skriňu a všetky preplnené šuflíky. Alebo jednoducho si iba čítať pri vonnej sviečke.

A najmä - pracujte na sebe. Je to nevyhnutné, ak chcete byť úspešná. O to viac, ak ste práve nezamestnaná.

Väčšina z nás nežije dokonalý život, po akom túži. Sú veci, ktoré neovplyvníme, ale je mnoho takých, ktoré ovplyvniť vieme. Napríklad naše postoje a správanie. Ak sme zdravé, každý jeden deň sa môžeme rozhodnúť, ako ho využijeme.

titulné foto: dmbaker, dievča na móle: sasamihajlovic, dievča v posteli: bialasiewicz, dievča v šortkách: magiceyes 

Napíšte komentár