Menu

Nadčasy v práci asistentky

Nadčasy v práci asistentky

Už pri podpise pracovnej zmluvy si treba ujasniť formu preplácania nadčasov. Hlavne začínajúce asistentky by mali vedieť, že dnes je bežné mať nadčasy zahrnuté v základnej mzde. To znamená, že za odpracované hodiny navyše nemusíte dostať ani cent.

Na pohovore je lepšie byť opatrná ohľadom komentárov k práci nadčas. Agresívnymi otázkami typu Koľko hodín nadčasov mesačne budem musieť odpracovať? by ste mohli odradiť zamestnávateľa, aby vás prijal. Vhodné sú napríklad tieto otázky:
Aká je u vás štandardná pracovná doba?

Ako to chodí s nadčasmi na mojej pozícii?
Stáva sa, že asistentka príde do práce aj cez víkend?

Osobne odporúčam pýtať sa na pohovore iba na pracovnú dobu (často vám aj sami od seba povedia o nadčasoch). Až pri podpise pracovnej zmluvy sa nielen môžete, ale musíte konkrétne spýtať na prácu nadčas, akým spôsobom bude ohodnotená. Pri podpise zmluvy je už veľmi malá šanca, že by sa rozhodlo o vašom neprijatí. Vtedy ste už vy „na koni“, pretože ste boli vybraná ako najvhodnejšia z desiatok uchádzačiek. V tomto momente sa už netreba báť hovoriť o svojich požiadavkách.

Ak sa stretnete s reakciou typu „Nadčasy u nás určite treba robiť. Nie sú síce platené, ale budú ohodnotené vo forme vianočných odmien.“ Na toto v žiadnom prípade nepristúpte! Veď ani neviete, či v tej firme do Vianoc vôbec budete. Ak dáte výpoveď v októbri, peniaze za 10 mesiacov nadčasov nikdy neuvidíte. Nečakajte, že vám ich zaplatia vo výpovednej dobe. Zákonník práce totiž umožňuje firmám, aby zamestnancom nemuseli preplatiť 150 hodín ročne. Preto je iba na vás, aby ste si hneď na začiatku určili podmienky. Môžete si vypýtať o niečo vyššiu základnú mzdu, keďže v nej má byť už zahrnutých 150 odpracovaných hodín navyše. Alternatívou môže byť, ak vám do pracovnej zmluvy zakomponujú oficiálne štvrťročné odmeny za prácu nadčas v konkrétnej výške. Často sa stretnete aj s trinástym platom. Len myslite na to, že výpoveď sa vám v tomto prípade určite neoplatí dávať na jeseň.

Ideálne je, ak vám firma môže e-mailom poslať návrh pracovnej zmluvy ešte pred dohodnutým termínom oficiálneho podpisovania. Získate tak čas v pokoji si zmluvu prečítať, prípadne sa o tom aj s niekým poradiť. Totiž aj veta „práca nadčas je zohľadnená v mzde“ môže znamenať, že tie nadčasy v nej už sú zahrnuté a nebudú platené navyše. Na znenia podobného charakteru sa musíte zamestnávateľa spýtať, aby ste vedeli, ako je to myslené. Treba však komunikovať z pozície mierumilovného človeka, nie hneď „vyletieť“ na personalistku, akú zmluvu vám to poslala, že to v žiadnom prípade nepodpíšete. Skúste napríklad: Všimla som si v pracovnej zmluve túto formuláciu ... a nerozumiem jej. Prosím vás, čo to znamená? Bolo by možné vzájomne sa dohodnúť aj na iných podmienkach, aby boli rovnako výhodné pre obe strany?

Podmienky pracovnej zmluvy sa po nástupe vyjednávajú ťažšie. Keby ste po prvej výplate zistili, že nemáte platené nadčasy, spýtali by sa vás, či ste nečítali svoju pracovnú zmluvu. Preto zdôrazňujem, že si treba všetky nejasnosti vydiskutovať vopred. Ale nebojte sa. Aj keby ste začali s nižším štartovným platom, väčšina šéfov má srdce na správnom mieste. Keď vidia, že majú asistentku, ktorej na firme záleží a dáva zo seba maximum bez ohľadu na to, či má z toho okamžité peniaze alebo nie, oni sami sa v krátkom čase postarajú o to, aby jej snahu niekoľkonásobne vynahradili. Keby náhodou zabudli, treba im to jemne pripomenúť. O tom je už iný článok.

foto: Elnur / 123rf

Napíšte komentár