Menu

Asistentka - fluktuantka?

Asistentka - fluktuantka?

Mám v životopise správny počet zamestnaní? Alebo sa spýtam inak. Kedy človek začne byť považovaný za fluktuanta? Viacerých podnikateľov som už počula hovoriť, že keď v životopise vidia časté striedanie práce, okamžite ho roztrhajú.

Čo znamená často striedať prácu? Určite trikrát v roku, to je jasné. Keď ju meníte každý rok, aj to je veľmi často. Pretože ak toto máte v životopise, dávate tým najavo, že ste ochotná zostať v novej práci iba rok a potom ísť ďalej. Vy tomu hovoríte, že zbierate nové skúsenosti. Ale pre majiteľa firmy nie ste perspektívna.

Ideálne je, ak ste aspoň v jednom zo svojich zamestnaní boli minimálne tri roky. Čím dlhšie, tým lepšie. Poznám asistentky, ktoré pôsobili osem, deväť, a dokonca aj dvanásť rokov v jednej firme. Tá „dvanástka“ tam dokonca stále pracuje. No, ale nebudeme preháňať. Ak máte 25 rokov, nemôžete mať predsa 10-ročnú prax.

Nehovorím, že máte dlho zostávať v práci, ktorá vás ubíja a neposúva ďalej. Dokonca uznávaný personalista mi povedal, že ak človek zistí, že v tej firme vlastne vôbec nechcel byť, mal by odísť čo najskôr. A naopak – ak je tam spokojný, určite by nemal odchádzať. Ide o rozsiahlu tematiku a určite sa jej budem venovať v ďalších článkoch.

Zmena práce vás môže neuveriteľne obohatiť, ale to sa stane naozaj až vtedy, ak tam zostanete dlhší čas. Keď budete niekde dva mesiace, niečo sa na vás síce nalepí, ale nemáte šancu pochopiť do hĺbky systém firmy a všetky súvislosti svojej náplne práce. Trvá asi jeden rok, kým si v práci ako asistentka prejdete všetkými činnosťami, ktoré by ste nasledujúce roky mali vykonávať. Neznamená to, že prvý rok sa iba učíte a nemusíte mať výsledky. Tie treba mať už počas skúšobnej doby. Prvý rok naberáte skúsenosti. V mnohých firmách býva toto obdobie pre asistentky kľúčové čo do počtu získaných zručností. Rok vo firme predstavuje kolobeh, cyklus opakujúcich sa aktivít. Či už firma každoročne usporadúva konferenciu, ktorú asistentka organizuje, alebo sa zúčastňuje veľtrhu, výstavy, prípadne absolvuje každý rok nejaký audit, za ktorý je zodpovedná práve asistentka.

Prvý rok vás môže v náplni práce všeličo prekvapiť. Po roku už len ťažko. Vtedy prichádza obdobie, kedy by ste mali začať vy prekvapovať šéfa. Nielen plniť povinnosti a príkazy, ale sama sa začať aktívne presadzovať a prichádzať s návrhmi na zlepšenia.

foto: bialasiewicz / 123rf

Napíšte komentár