Menu

Plat asistentky

Plat asistentky

Platy v administratíve sú väčšinou katastrofálne. Hlavne pre asistentky, ktoré už majú slušnú prax. Stačí si pozrieť pracovné ponuky a uvidíte tam najčastejšie 800 Eur v hrubom. Ak si náhodou niektorá na pohovore vypýta 1000 Eur, už je označená za neskromnú a vyradená z hry.

Myslím si, že horný osobný strop asistentky s 10-ročnou praxou a znalosti aspoň jedného cudzieho jazyka na komunikatívnej úrovni je 1200 Eur v hrubom. Viac už potom majú iné pozície, ako je office manažérka, prípadne vedúca obchodného či marketingového oddelenia. Tieto posty už zahŕňajú vedenie určitého tímu ľudí, s čím je spojené dosahovanie finančných výsledkov. Na to človek musí mať aj prirodzenú autoritu či obchodného ducha. Tieto zručnosti je možné zlepšovať tréningami. Zostaňme však teraz pri plate asistentky.

Úplná začiatočníčka bez známostí môže čakať tak 600 brutto. Čo k tomu povedať? Dámy, zvyšujte si kvalifikáciu. Učte sa hlavne cudzie jazyky. Naštudujte si základy účtovníctva, personalistiky a marketingu. Ak nemáte prax, môže vám pomôcť kurz pre asistentky. Ak neovládate strojopis, kúpte si knihu alebo sa učte online, sú na to programy zdarma. Najlepší bonus, aký môžete firme priniesť, je vyznať sa v riešení IT problémov viac ako bežní používatelia. Ak ste také niečo náhodou študovali či už v škole alebo vo voľnom čase, ste šťastný človek. V životopise aj na pohovore spomeňte, čo dokážete opraviť, nainštalovať, zapojiť, nastaviť, alebo možno aj naprogramovať.

Slovenská gramatika je pre asistentku absolútna nevyhnutnosť. Taktiež aj pokročilá úroveň práce s wordom a excelom. Keby ste aj nič iné nevedeli, toto je základ. Základ k tomu, aby vás vôbec zamestnali. Za nízku mzdu. Ako sa budete postupne učiť, bude rásť aj vaša výplata.

Dôležité je totiž pochopiť, že každý zamestnanec si musí zarobiť sám na seba (vrátane odvodov) a zároveň každý mesiac priniesť firme zisk. V práci asistentky sa tento zisk meria v prvom rade ako čas, ktorý ušetrila šéfovi tým, že namiesto neho vybavila množstvo drobností a on sa môže venovať skutočnému zarábaniu peňazí, napríklad návštevou nových zákazníkov a podobne. Dobrou správou je, že aj asistentka môže prinášať reálny zisk. Nielen tým, že vystaví faktúru – ona totiž vystaví faktúru za prácu, ktorú vykonal niekto iný z jej kolegov. Ale najmä v menších firmách sa môže postarať o vyšší príjem objednávok, a to napríklad formou kontaktovania zákazníkov. Väčšie firmy na to zamestnávajú samostatných ľudí, bežne to nerobí asistentka. Každá firma je špecifická a má vlastné metódy oslovovania nových zákazníkov a starostlivosti o tých existujúcich, aby neprešli ku konkurencii. Ak má firma e-shop, výhodou pre asistentku je talent na písanie reklamných textov, čiže dobré zvládnutie copywritingu.

Ideálne je po základnom zapracovaní sa, napríklad po skúšobnej dobe, dohodnúť si so šéfom stretnutie. Treba si s ním prejsť doterajšiu náplň práce a zároveň načrtnúť mu svoj záujem o kariérny rast, respektíve o rast firmy, to ho viac poteší. A v tejto súvislosti by vám mal poradiť, ako by ste vy zo svojej pozície mohli prispieť k prílevu peňazí do firmy, a teda aj do vašej peňaženky. Ak po nejakom čase sama prídete na nápad, ktorý by firme pomohol, hlavne sa oň nedeľte s kolegami. Bežte rovno za šéfom. Ak by tento nápad úspešne aplikoval do praxe, ale neodrazilo by sa to na vašom plate a ani by ste nedostali žiadne vysvetlenie, uvažujte o zmene zamestnávateľa. Mnohí podnikatelia sú takí špekulanti, že zvýšia človeku plat, až keď dáva výpoveď. Ale nespoliehajte sa na to. Iba ak ste vo svojej práci naozaj dobrá!

foto: Ruslan Huzau / 123rf

Napíšte komentár