Menu

Ako požiadať o vyššiu mzdu

Ako požiadať o vyššiu mzdu

Výhodou asistentiek je, že pracujú priamo s vedením firmy. Väčšinou je to práve asistentka, kto šéfa pozná najlepšie.

Taktiež on má asistentku na to, aby bola jeho pravou rukou, mohol sa na ňu spoľahnúť a s dôverou jej zveriť akúkoľvek záležitosť. Asistentky si však musia dať pozor, aby nestagnovali. Je chybou, ak nadobudnete postoj, že máte svoje teplé miestečko, vybavíte čo treba a idete domov. Možno nejaký čas dokážete takto fungovať a aj firma vám to bude tolerovať, nečakajte však zázraky na vašej výplatnej páske.

Tento web je pre dievčatá a ženy, ktoré chcú byť viac ako len asistentky. Hovorí sa, že každý je nahraditeľný. Možno nenahraditeľnosť v práci nedosiahneme, ale môžeme k nej smerovať. Keď po tejto ceste vykročíme, každým dňom bude na trhu práce čoraz menej ľudí, ktorí nás dokážu nahradiť. Vtedy sa začne zvyšovať aj náš príjem. Keďže šéfovia bývajú zaneprázdnení, treba im to jemne pripomenúť. Ak chcete byť úspešné pri pýtaní si väčšieho platu, treba dodržať zopár pravidiel:

  1. S nadriadeným začnite túto tému iba medzi štyrmi očami. Nikdy nie pred inými kolegami.
  2. Vhodná chvíľa je, keď má šéf dobrú náladu a neponáhľa sa práve na obed alebo obchodné stretnutie.
  3. Nepýtajte si zvýšenie v pondelok - v ľuďoch je napätie zo začínajúceho týždňa, ani v piatok - prílišné uvoľnenie a sústredenie na nadchádzajúci víkend. Najvhodnejší je štvrtok, kedy sa už väčšina z nás teší na koniec týždňa, a preto ochotnejšie riešime pracovné záležitosti, čiže aj nadriadený by mal byť v tento deň prístupnejší.
  4. Ak máte pocit, že firma prechádza krízou alebo jej vedenie rieši napríklad náročný súdny spor, počkajte radšej pár týždňov, kým sa situácia neupokojí, pretože vaša žiadosť o zvýšenie platu by mohla byť veľmi rýchlo zamietnutá.
  5. Nevhodná je aj doba, keď veľa ľudí z firmy odišlo, lebo šéf bude mať pocit, že ho vydierate. Môže byť na tých ľudí naštvaný a povie vám, že keď chcete odísť, nech sa páči. Naozaj dobre zvážte moment, ktorý si vyberiete.
  6. Na zvýšenie platu musíte mať rozumné argumenty. Tými najlepšími sú vaša produktivita a výsledky. Nechcite viac peňazí za rovnakú prácu. A už vôbec nespomínajte vaše osobné dôvody, ako je úver alebo manželova nezamestnanosť.
  7. Pýtajte si viac maximálne o 10 % zo súčasného platu.
  8. Ak bude vaša požiadavka zamietnutá, spýtajte sa, čo by ste mohli urobiť, aby ste mali vyššiu mzdu. Ak dostanete odpoveď, že nič, lebo na vašej pozícii to jednoducho nejde, buď to akceptujte alebo sa začnite obzerať po niečom inom. To už bude závisieť od vašich ambícií.

Uvediem príklad, ako by mohol prebehnúť rozhovor so šéfom. Napasujte ho presne na vašu situáciu. Hovorte pomaly a zdôraznite váš prínos pre firmu. Pozor na neprimeraný úsmev a gestá. Tvárte sa príjemne, ale ženské zbrane odložte. Pri pýtaní vyššieho platu sa nesmiete tváriť ako milé dievčatko, ale ako profesionálna žena. Skúste si predstaviť svojho šéfa - ako by sa tváril on, keby šiel žiadať o zvýšenie platu? U mnohých šéfov je to absurdná predstava, keďže sú majiteľmi firiem a nemusia sa nikomu doprosovať o plat. Ale mnoho šéfov o svojom plate skutočne vyjednáva so svojím nadriadeným. Videli ste niekedy muža na vyššej pozícii, že by sa hral s vlasmi, chichotal sa, pozeral do zeme keď niečo hovorí... Máme sa od nich čo učiť. Vyšší plat si musíte pýtať so vztýčenou hlavou a sebavedomím:

Pán riaditeľ, máte na mňa chvíľu čas? Chcem sa s vami rozprávať, konkrétne o mojom plate. Dospela som k názoru, že prišiel čas na jeho zvýšenie. V posledných týždňoch sa moja náplň práce rozšírila o ... (vymenujte činnosti, ktoré ste predtým nerobili a už ich robíte). Nakoľko som nedostala žiadnu negatívnu spätnú väzbu, myslím si, že svoju prácu zvládam skutočne veľmi dobre. K firme som bola a vždy budem lojálna a chcem pre vás pracovať ešte dlhú dobu. Môžete počítať s tým, že svoje povinnosti si budem naďalej plniť v maximálnej možnej miere a zlepšovať sa. Čas využívam naplno. Iste vidíte, že sa neflákam na internete ani nekávičkujem s kolegami. Záleží mi na firme a som pripravená prevziať zodpovednosť aj v iných oblastiach, než ktoré mi boli doteraz pridelené. Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam vás chcem požiadať o zvýšenie mojej mzdy o desať percent k súčasnému platu.

֍

Milé dievčatá, pouvažujte chvíľu o nasledovnej myšlienke. Budem sa jej ešte neskôr venovať:

„Množstvo peňazí, ktoré dostávame, je vždy priamo úmerné dopytu po našej práci,
našim schopnostiam a miere našej nenahraditeľnosti.”
Earl Nightingale

foto: kritchanut / 123rf 

Napíšte komentár