Menu

Koľko chcem zarábať o 5 rokov?

Koľko chcem zarábať o 5 rokov?

Tri tisícky by boli fajn, že? Alebo ste "realistky" a vaše očakávania nepresahujú tristo eur v porovnaní so súčasným platom?

Pozrime sa, akí odborníci dnes na Slovensku zarábajú nad dvetisíc eur:

Vedúci konštrukcie robotizovaných systémov
Project manager
Inžinier - konštruktér - aplikačný vývoj
HR manažér
Technik kvality, Manažér kvality
Senior .NET Developer
Manažér oddelenia fundamentálneho výskumu
FE Developer Java Liferay
Broker ...

To je len zopár pozícií, ktoré mi ako prvé zobrazila profesia.sk po vyfiltrovaní platu. Zo zoznamu vyplýva, že ak nechcete obchodovať na burze, máte na výber oblasť informačných technológií alebo strojárstva, konkrétne automobilový priemysel. Ten na Slovensko priniesol
prezamestnanosť. Z deficitu ľudských zdrojov ťažia pracovné agentúry, ktoré sa predbiehajú v tom, aby automobilkám (a ich dodávateľským firmám) zabezpečili kompletné osadenstvo od operátorov po najvyššie manažérske posty. Fenomén nedostatku zamestnancov dnes zaisťuje vysoké odmeny pre schopných personalistov.

Asistentky, sekretárky ani office manažérky medzi najlepšie platenými pozíciami nie sú a nebudú ani o 5 rokov. Uvedené povolania majú prevažne mužský ráz, hoci poznám programátorku, projektovú manažérku i konštruktérku. Ale nezúfajte.

Žena sa môže platovo vyšvihnúť v akejkoľvek oblasti. Vždy je to závislé od jej prínosu pre firmu.

Môže teda asistentka zarábať niekoľko tisíc mesačne? Áno aj nie.

Vďaka schopným asistentkám procesy v podnikoch fungujú tak ako majú a mnohokrát bývajú asistentky považované za kľúčové osoby. Oplatí sa pozrieť si úvodné video o práci asistentky od Pavla Timka.

V praxi som sa stretávala s názorom šéfov, že asistentka neprináša do firmy peniaze, preto nemôže mať vysoký plat. Ona nejde k zákazníkovi opraviť mu stroj. Nenaprogramuje nový softvér a nejde ho osobne nainštalovať. Bežná asistentka k vám domov nepríde namontovať klimatizáciu (jednu poznám, ktorá by prišla, má totiž kumulovanú pozíciu, keďže pracuje v malej firme).

V bežnom ponímaní sa od asistentky očakáva, že bude asistovať. A riešiť požiadavky ostatných: "Chýba kancelársky papier. Kde je káva? Kedy najbližšie odíde pošta? Zmluvy sú zaevidované? Tento originál treba osobne doručiť na úrad." A tak ďalej, milé dámy. Keď chceme plnú peňaženku, práca asistentky nám ju neprinesie. Ako štartovací bod je táto práca skvelou voľbou, ale finančnú nezávislosť nečakajte.

Ak ste sa ocitli na tomto webe, zrejme máte vyššie ambície než väčšina slovenskej populácie, ktorej každodenným cieľom je rozvaliť sa večer do pohodlného gauča pred televízor, ktorý ešte nemajú splatený. Každá sa nachádzame v inej etape života. Ale kdekoľvek sme, vždy môžeme rásť a posúvať sa dopredu. S pribúdajúcim vekom je pre ženy čoraz ťažšie presadiť sa. Ale dá sa to! Stavajte na vedomostiach, nie na minisukniach.

Moja priateľka si po materskej dovolenke našla prácu ako recepčná. Ešte v skúšobnej dobe dostala príležitosť stať sa asistentkou predstavenstva. Keďže pracovných skúseností nemala veľa, a už vôbec nie v administratíve, nerozumela tomu, prečo postup ponúkajú práve jej. Keďže ju poznám, viem prečo. Lebo po dvoch mesiacoch na recepcii sa prejavila ako zodpovedná, ochotná a šikovná osoba, ktorá sa chce učiť, čo bolo na nej aj dosť vidieť. Ponuku prijala, hoci z niektorých činností v náplni práce bola spočiatku zdesená. S vedením firmy sa dohodla, že absolvuje školenie na ISO a verejné obstarávanie, aby mohla svoju prácu robiť skutočne na jednotku. Dnes zarába o 250 eur viac než pred pol rokom.

Kariéra musí dávať zmysel, inak to nie je kariéra.

Keď si hľadáte prácu, zo životopisu musí byť jasné, že chcete napredovať. Nehľadajte si prácu len preto, aby ste nejakú mali. Ak si to môžete dovoliť, zostaňte radšej pár mesiacov doma a vzdelávajte sa. Možno ste doteraz chodili od pokladne za pás, ale aj toto sa dá zmeniť systematickou prácou na sebe. Ako? Napríklad naučiť sa pracovať s kancelárskym balíkom MS Office. Neverili by ste, koľko uchádzačiek o prácu v administratíve neovláda ani základy tvorby textov a tabuliek. Ak ste jednou z nich, prihláste sa na kurz alebo nech sa vám venuje niekto z rodiny.

Myslite na všetky tie roky, ktoré sú ešte pred vami. Skutočne stojí za to začať sa učiť aj v neskoršom veku. Predstavte si, že nezačnete robiť nič. O päť rokov bude váš život asi veľmi podobný tomu súčasnému. Čo keby ste teraz išli na vysokú školu? Nie študovať etiku len preto, aby ste mali titul. Keby ste študovali to, čo vás zaujíma a čo chcete robiť, o aké pozície by ste sa po skončení školy mohli uchádzať?

Ak chcete zarábať, nerobte asistentky. Alebo ich robte, ale vytiahnite to na majstrovstvo. Staňte sa nenahraditeľnou. Neustále svojmu šéfovi dokazujte, že si zaslúžite vyšší plat. Študujte. Buďte prínosom. Stále novým prínosom! Jedného dňa šéf zistí, že už dávno mu kávu nenosí asistentka. Keď si to uvedomí, zverí vám samostatné oddelenie. Od vás závisí, či to bude marketingové, ekonomické, personálne alebo projekčné. Potom začnete mať iný problém: nájsť si vlastnú asistentku.

foto: Dzianis Apolka
Pozn.: prepis pôvodného príspevku z 10. januára 2018 Nechcem tak dopadnúť

Napíšte komentár