Menu

Ako uspieť na pohovore

Ako uspieť na pohovore

Dôležité je položiť si otázku, či uspieť naozaj chcete. Nemali by ste ísť na pohovor s postojom veď vyskúšam. Bude to z vás cítiť ako nepríjemný parfum.

Keď už na základe inzerátu viete, že to nie je pozícia pre vás, nehláste sa tam. Ušetríte čas sebe aj iným.

Ak vás pozvú na pohovor, na ktorý nechcete ísť, hoci ste predtým poslali žiadosť o prijatie, poďakujte sa a povedzte, že ste si to medzičasom rozmysleli. Iste, môžete namietať, že tak prídete o novú skúsenosť. Môže sa dokonca stať, že na pohovore zmeníte názor a podpíšete pracovnú zmluvu. Chcem len povedať, aby ste nechodili hrať divadlo do firiem, o ktoré vyslovene nemáte záujem. Vážte si svoj čas a zbytočne oň neoberajte iných. Dnes je dokonca trendom dohodnúť si termín pohovoru a potom sa bez ospravedlnenia nedostaviť. Ak to považujete za úžasný nápad, ktorý dokonca aj praktizujete, práca asistentky nebude pre vás tá pravá.

Ak ste pozvaná na viacero pohovorov, napríklad do troch firiem, a viete si predstaviť zamestnať sa v každej z nich, tieto pohovory pokojne absolvujte. Neviete, ktorý z nich dopadne úspešne. Nemá ale zmysel ísť na pohovor niekam, kde budete mať problém s dochádzkou. Cestovanie vlakom či autobusom by vás veľmi rýchlo mohlo prestať baviť. Choďte tam, kde by ste si naozaj vedeli predstaviť samu seba dlhodobo pracovať.

Príprava na pracovný pohovor

Internet je plný všelijakých rád – ako sa treba obliecť, o koľko minút prísť skôr, ako podať ruku, ako sa posadiť, ako sa napiť vody tak, aby vám nezabehla... prečítajte si témy, v ktorých si nie ste istá. Tu sa tomu venovať nebudem, nájdete toho neúrekom. Chcem vám povedať niečo iné.

Ak máte veľké obavy z toho, ako bude pohovor prebiehať, neodporúčam veľmi pýtať sa na to vopred. Ak by ste zisťovali, či sa pohovor uskutoční individuálne alebo skupinovo, či bude mať jedno alebo viac výberových kôl, či prebehne iba formou rozhovoru alebo aj formou testu a praktických cvičení, môžete pôsobiť príliš zvedavo a vyvolať dojem, že chcete špekulovať. Snažte sa pripraviť na najhoršiu možnosť. Neviem, čo je naväčším strašiakom pre vás, ale ja som sa vždy bála toho, že prídem do veľkej zasadačky, kde bude okrem personalistu a riaditeľa sedieť aj päť dokonalých kandidátok a ja budem musieť pred nimi zahrať nejakú modelovú situáciu z praxe. Lepšie je počítať s tým vopred, než odpadnúť hneď medzi dverami. Teraz mi je to smiešne. Ale tým, že som sa v duchu skutočne pripravovala na najhoršie možné scenáre a predstavovala som si, ako to tam prežijem, cítila som sa na skutočnom pohovore omnoho lepšie.

Inú kandidátku som síce raz stretla, ale bolo to vtedy, keď som ja do firmy prichádzala a ona odchádzala. Dámy, nenechajte sa vyviesť z miery, keď na vás vrhne sebavedomý úškrn iná uchádzačka, ktorá si o sebe myslí, že vyzerá ako modelka. Aj keby vyzerala, neriešte ju.

Pracovný pohovor – je to tu!

Pohovory na pozíciu asistentky sa odohrávajú väčšinou medzi štyrmi (až šiestimi) očami - šéf a kandidátka, prípadne ďalšia osoba, ktorá bude s asistentkou často spolupracovať. Možno sa oproti vám posadí päť ľudí, napríklad traja konatelia, manažér a ekonómka. Tvárte sa prirodzene, snažte sa zapamätať aspoň tri mená, na každého sa občas prirodzene pozrite. Vždy sa pozerajte na toho, kto hovorí, ale keď rozprávate vy, každému venujte aspoň krátky pohľad, ale prirodzený, nie že budete očami lietať z jedného na druhého. V žiadnom prípade sa nepozerajte do stola alebo do diaľky.

Myslite na to, že nadišla vaša príležitosť. Využite ju! Uvedomte si, že máte čosi, čím nedisponuje ani jedna z vašich konkurentiek. A idete to povedať vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi. Viete, kedy máte najväčšiu šancu? Keď pri vás šéf nadobudne pocit, že vy zmeníte veci k lepšiemu. Výborné je, ak máte výsledky z predošlých firiem, napríklad ste prispeli k nejakému úspešnému projektu, do ktorého sa firma zapojila. Určite to spomeňte!

Možno neovládate fakturáciu a tvrdia vám, že to budete musieť robiť. Ak nemáte k tomu vyslovene odpor a chcete sa v tej firme zamestnať, skúste niečo takéto: Poviem vám to tak, ako to je. O fakturácii nič neviem. Ak ste vy ochotní ma zaučiť, ja som ochotná sa naučiť a fakturovať ostodvesto. Hovorte len to, čo je naozaj pravda, vtedy sa nemusíte báť, že nebudete presvedčivá. Je zbytočné vymýšľať si na pohovore, lebo keby vás zamestnali, klamstvá vás dobehnú a dlho by ste sa tam neohriali.

Určitým spôsobom treba trochu preháňať. Nie klamať. „Rýchlo sa učím.” To hovorí každá druhá. Ale vy chcete byť predsa prvá. Skúste napríklad: Oukej, toto a toto neviem. Bohužiaľ som sa s tým ešte nestretla. Ale chcem túto prácu a som ochotná urobiť maximum, aby som sa to naučila a aby ste sa na mňa mohli vo všetkom spoľahnúť. Chápete? Toto sú omáčky, ktoré si vymýšľam, a ktoré vôbec nemusíte hovoriť. Chcem vám iba vysvetliť, že musíte povedať niečo, čo ide z vás, z vašej vášne. Tú vášeň pre prácu musia z vás na pohovore cítiť. Viac ako parfum, ktorý by ste mimochodom vôbec nemali mať. Stačí použiť mydlo a dezodorant a budete mať väčšie šance, než keby ste niekoho omráčili hneď pri dverách. Možno to tu často spomínam, ale len preto, že som už zažila zopár uchádzačiek o prácu asistentky či recepčnej.

Plat. Prvá túto tému nikdy nezačínajte!

Povedzme, že šéf napíše inzerát na administratívnu pracovníčku. Budú tam uvedené bežné činnosti: skenovanie, triedenie a evidencia dokumentov, komunikácia s dodávateľmi a odberateľmi, príjem, spracovanie a vybavenie objednávok, skladové hospodárstvo, vystavovanie dodacích listov a faktúr, príprava účtovných dokladov pre ekonomické oddelenie. Cudzí jazyk nie je potrebný, znalosť programu SAP vítaná. Príde mu - buďme skromní - 80 životopisov. Zistí, že dostačujúcu prax má polovica uchádzačiek, z toho 6 uvádza aj program SAP. Pozve teda na pohovor tých 6, aspoň ich nebude musieť dlho zaúčať. Po pohovoroch skonštatuje, že dve by boli pre firmu takpovediac dokonalé. Ktorú si vybrať?

Jedna si vypýtala plat 800 brutto a druhá 1100 brutto. Tej, ktorá si vypýtala viac, by už nemohol po čase zvyšovať mzdu, a to by mohlo viesť k jej nespokojnosti, keďže už teraz má nadpriemerné požiadavky. Okrem toho – nepozná ju, ešte v jeho firme nič nedokázala a hneď by jej mal platiť 1100? Tá druhá si zasa vypýtala málo, ale ak s ňou bude spokojný, po skúšobnej dobe jej ľahko pridá stovku a po pol roku možno ďalšiu. Keď bude naozaj dobrá, čoskoro to dotiahne aj na tých 1100.

foto: Katarzyna Bialasiewicz / 123rf; aktualizácia 5.9.2020

Napíšte komentár