Menu

Ako si nájsť prácu asistentky

Ako si nájsť prácu asistentky

Pri hľadaní práce máme viacero možností, ako sa o pozíciu asistentky uchádzať.

  1. Návšteva firmy

Najodvážnejším spôsobom je neohlásená návšteva firmy, v ktorej chcete pracovať. Môže sa stať, že sa stretnete so súčasnou asistentkou, ktorá vás k šéfovi nepustí a ani mu o vašej návšteve nepovie. Alebo vás vyhodí sám majiteľ. Keby ste takto obehli desať firiem, prácu by ste si zrejme našli. Je to silná káva, ale aj väčšia šanca zamestnať sa ako pri zaslaní desiatich žiadostí e-mailom.

Doma si dôkladne pripravte otázky, ale nehrajte divadlo. Nechoďte do firiem, kde vás daná pozícia vôbec nezaujíma. Nemusíte poznať firmu, do ktorej idete, ale musíte skutočne chcieť prácu, o ktorú sa uchádzate. Iste, každý potrebuje peniaze. Lenže s týmto tvrdením neuspejete. Skúste sa pri hľadaní práce nastaviť na to, že sa chcete realizovať, vytvárať hodnoty, učiť sa nové veci, osobnostne rásť a tým zvyšovať aj svoj prínos pre konkrétnu spoločnosť.

Vezmite so sebou životopis a vyrazte do terénu:

Dobrý deň, volám sa .... a videla som váš inzerát na pozíciu .... (treba povedať presný názov podľa inzerátu). Rada by som sa na túto prácu spýtala osobne. S kým by som prosím vás mohla hovoriť? Ak práve nie je vhodný čas, rada počkám alebo sa vrátim neskôr.

Majte po ruke svoj životopis s kontaktnými údajmi, ktorý tam pri svojom odchode necháte.

Buďte pripravená aj na reakciu typu: „A na čo presne sa chcete spýtať? Všetko potrebné je v inzeráte.” Vhodné je pokojne odpovedať: Chcela by som sa viac dozvedieť o vašej firme, napríklad aké máte oddelenia, akú osobu hľadáte a či by som ňou mohla byť aj ja (nepoužívajte zápor – či by som ňou nemohla byť ja, ale použite kladné vyjadrenia, teda či by som mohla), aké schopnosti by boli pre vás najväčším prínosom na tejto pozícii, aké vlastnosti by mala mať osoba, ktorú hľadáte...Naozaj mám vážny záujem o ponúkanú prácu.

Môžete sa stretnúť aj s nepríjemným prístupom: „Na osobný pohovor si vyberáme ľudí sami. Prišli ste zbytočne.” Alebo: „Pán riaditeľ je veľmi zaneprázdnený a nebude sa vám môcť venovať ani teraz, ani neskôr. Keď budeme mať o vás záujem, zavoláme vám.” Ak naozaj chcete v tej firme pracovať, dotyčnej osobe nechajte svoj životopis, poďakujte sa za informácie a odíďte. Možno sa ona sama bojí konkurencie, pretože je neschopná. Netrápte sa, aj keby vás niekto ponížil. Ak ste sa dokázali sama bez pozvania uchádzať o prácu v neznámej firme, blahoželám vám. No a čo, ak ste sa strápnili, ale dokázali ste to. A dokážete oveľa viac!


Viac o knihe TU

O prácu asistentky sa môžete uchádzať aj vo firmách, ktoré nemajú zverejnenú pracovnú ponuku. Keď šéf hľadá nového človeka do firmy, často sa pýta najskôr svojich známych alebo podriadených, či o niekom vhodnom nevedia. Keď týmto spôsobom nikoho nenájde, potom to rieši cez inzerát. Nikdy neviete, kedy sa práve vy objavíte vo vhodnom čase. Problémom môže byť zastihnúť šéfa osobne, respektíve dostať sa k nemu. Ak sa vám to podarí, máte na polovicu vyhraté. Častokrát aj mailové adresy zverejnené na webových stránkach firiem smerujú na asistentky, nie na šéfov. A samozrejme nie každá asistentka prepošle šéfovi mail od mladej a šikovnej uchádzačky o prácu.

Ak idete do firmy, ktorá nemá zverejnenú pracovnú ponuku, treba zvoliť vhodnú formuláciu hľadanej pozície. Nezatvorte sama sebe dvere tým, že sa obmedzíte na pozíciu asistentky a ak ju budú mať obsadenú, hneď odídete preč. Keď budete mať to šťastie, že s vami bude niekto ochotne komunikovať a neodbijú vás hneď medzi dverami, skúste viesť rozhovor tak, že keď sa nedá ísť jednou cestou, či by sa našla iná. Jasné, že nie je vhodné spýtať sa recepčnej, či nehľadajú recepčnú. Ale môžete sa spýtať, či náhodou neobsadzujú nejakú administratívnu pracovnú pozíciu. Ak máte ekonomické vzdelanie, povedzte, že by vás bavila napríklad práca s faktúrami (alebo niečo podobné, čo by vás naozaj bavilo).

Keď dostanete zápornú odpoveď, poďakujte sa osobe, ktorá sa vám venovala a nechajte jej svoj životopis s prosbou, aby sa vám určite ozvali, keď budú niekoho nového potrebovať.

Ako som sa už zmienila v úvodnom článku, výborným štartom k práci asistentky je práca na recepcii. Veľa firiem recepciu nemá, ale to zistíte väčšinou iba tak, že tam osobne prídete. Viackrát som sa stretla s tým, že keď bol niekto prijatý na nižšiu pozíciu a bol šikovný, do troch mesiacov sa naskytla príležitosť na jeho postup – kariérny aj finančný. Buď nejaký kolega odišiel alebo sa vytvorilo nové pracovné miesto. Ak ste dlho bez práce, nebojte sa prijať aj horšie platené miesto. Ak sa raz dostanete do firmy a rýchlo dáte vedeniu najavo, že máte záujem o postup vyššie a budete na sebe pracovať, zaručujem vám, že predbehnete aj kolegyne, ktoré sú tam niekoľko rokov.

  1. Telefonát

Druhým účinným spôsobom býva telefonické uchádzanie sa o prácu asistentky. Treba však pozorne čítať inzeráty, pretože niekde vyslovene píšu, že si od uchádzačov neželajú telefonické kontaktovanie. Ak máte dosť guráže, skúsiť to môžete, samozrejme pri všetkej slušnosti. Minimálne si vás zapamätajú a neprehliadnu vás medzi desiatkami prijatých životopisov.

Prečo spomínam telefonovanie? Pretože zo stodesať uchádzačiek, ktoré k nám do firmy poslali životopis na recepčnú, nezavolala ani jedna. Po troch týždňoch, keď som už životopisy mala nakôpkované a pripravené na obvolávanie, prišla kolegyňa za šéfom s tým, že má známu, ktorá by rada pracovala na recepcii. Od tej chvíle došlé životopisy už nikoho nezaujímali. Áno, bolo mi z toho zle. Pretože keby nejaká kočka začala vyvolávať hneď po zverejnení inzerátu a vyslovene trvať na tom, že chce prísť na pohovor, a tú prácu by naozaj úprimne chcela, získala by ju. Chápete? Zo 110 uchádzačiek nezavolala ani jedna.

Iné to bolo pri výbere ekonómky. Prišlo 30 žiadostí a kolegyňa zatelefonovala siedmim dámam. Jedna mala veľmi zlý prejav, do telefónu spustila záplavu sťažností na to, aké ťažké je v dnešnej dobe nájsť si prácu, koľko pohovorov už absolvovala a že nechce prísť zbytočne na ďalší, keď potom ju ani nezamestnáme... Nuž, nečudovali sme sa, že je dlhodobo bez práce. Ďalšia uchádzačka komunikovala týmto štýlom: „A to de ste? Né, tam to poznám, to je daleko, to určite né...” Keď posielala žiadosť, ani si len nepozrela miesto výkonu práce. Ďalšie dve sa bez ospravedlnenia nedostavili na pracovný pohovor, iné dve poslali smsku, že sú choré. Na pohovor prišla jedna pani (osamelá matka s dvomi deťmi) a o pár dní podpísala pracovnú zmluvu. 

Čo z tohto vyplýva? Že ak ste normálna slušná osoba s kultivovaným prejavom, práca sa pri troche aktivity dá nájsť veľmi rýchlo. Veľmi dobrá je kombinácia e-mailu a telefonátu, a to v tomto štýle:

Dobrý deň, (predstavíte sa), volám ohľadom pracovnej pozície na asistentku riaditeľa (vždy povedzte presný názov pozície podľa inzerátu). Máte prosím vás chvíľu čas alebo sa mám ozvať neskôr? Včera som vám poslala životopis a chcem si overiť, či vám prišiel. Naozaj mám veľký záujem o túto prácu. Dali by ste mi prosím šancu na osobnom pohovore? (zrejme bude nasledovať odpoveď, že o tom rozhodne pán riaditeľ alebo niečo podobné) A kedy by ste mi asi dali vedieť?

Rozprávajte radšej pomalšie a čo najprirodzenejšie, aby nebolo počuť, že čítate pripravený text. Nedržte sa za každú cenu mojej osnovy, musíte reagovať primerane kontextu osoby, ktorá s vami hovorí. Počúvajte ju. Môžete dostať odpoveď, že ešte neprebehlo výberové konanie a ak budete vybratá, určite sa vám ozvú. V tomto prípade sa spýtajte na termín, kedy prebehne výber kandidátok a zapíšte si ho (aspoň zistíte, kedy sa oplatí zavolať znova). Hovor ukončite napríklad týmito slovami: Veľmi pekne vám ďakujem za informácie. Budem očakávať váš telefonát. Dopočutia.

Aj keď ste v strese, dajte si záležať na príjemnom tóne hlasu. Nebuďte ironická, aj keby osoba na druhej strane bola. Tým, že zatelefonujete, zabránite tomu, aby váš životopis prehliadli, a zároveň si zabezpečíte, že si ho personalista zapamätá. Možno váš telefonát bude úplný trapas, hlavne ak ste to nikdy predtým neskúšali. Takých trapasov ešte bude :) Nič sa nedeje, berte to ako skúsenosť. Ak to nevyšlo, nebola to vhodná práca pre vás. Skúšajte ďalej.

  1. E-mail

Písomná elektronická forma je najbežnejším spôsobom hľadania práce. Možno ste už poslali množstvo životopisov a nepozvali vás ani na jeden pohovor. V tom prípade treba zmeniť spôsob, akým sa o prácu uchádzate. Isté je to, že ste doteraz svojimi žiadosťami nikoho nezaujali, a to treba zmeniť. Ak nemáte odvahu telefonovať alebo bez pozvania zaklopať na dvere firmy a predstaviť sa osobne, treba poslať mail, ktorý zaujme. Ako som spomínala vyššie, na niektoré pozície sa hlási aj vyše sto ľudí. Nedávno mi šéf jednej firmy povedal, že na administratívnu pracovníčku mu prišlo 230 životopisov. A majiteľ inej firmy tvrdil, že na asistentku mu ich prišlo 400 a presviedčal ma o tom, že nepreháňa. Po dvoch týždňoch musel inzerát stiahnuť, lebo mal zahltenú mailovú schránku.

Je jasné, že šéfovia (ale ani personalisti) nemajú čas všetky tieto životopisy čítať. Píšem „životopisy”, lebo máloktorá uchádzačka si dá námahu, aby okrem životopisu poslala čo i len jedinú vetu. A tie, ktoré si námahu dajú, iba kopírujú text, ktorý našli niekde na internete a  väčšina e-mailov potom vyzerá rovnako: „Dobrý deň, uchádzam sa o prácu vo Vašej spoločnosti. V prílohe zasielam životopis, v prípade záujmu ma prosím kontaktujte.” Na niektorých priložených fotkách sa človek aspoň zasmeje.

Webových stránok o písaní životopisov a žiadostí je veľa. Ak vám to nefungovalo doteraz, je na čase skúsiť to inak. Pripájam zopár zaujímavých e-mailov, ale vždy si ich upravte podľa seba.

Príklad 1

Dobrý deň,

oslovil ma Váš inzerát na pozíciu ___. Prosím Vás o možnosť stretnutia na osobnom pohovore. Som zodpovedná, ochotná, diskrétna, perfektne ovládam gramatiku a koniec pracovnej doby pre mňa neznamená čas 16:00, ale odovzdanie hotovej a kvalitne odvedenej práce.

S pozdravom
Meno Priezvisko, tel. číslo

príloha e-mailu: životopis (pošlite ho bez fotografie alebo iba s profesionálnou fotkou, na ktorej ste oblečená, učesaná, nedržíte domáce zvieratko a nie je za vami vidieť kuchynskú linku)

Príklad 2

Vážená obchodná spoločnosť,

uchádzam sa o pracovnú pozíciu ___ zverejnenú na stránke ___ . Mám rada prácu s ľuďmi a chcela by som prispieť k spokojnosti Vašich klientov. Som pripravená prevziať zodpovednosť za vykonávanie uvedenej náplne práce vo Vašej firme. Ovládam hospodársku korešpondenciu, strojopis, prácu s balíkom MS Office a anglický jazyk na komunikatívnej úrovni. Keďže som aktívnou vodičkou, rada vyrazím autom do terénu a vybavím, čo treba.

S pozdravom ___

Príklad 3

Dobrý deň,

zaujala ma Vaša pracovná ponuka na pozíciu ___. Hľadám si prácu na dlhodobo. Preferujem aktívny pracovný život, rada vybavujem a riešim rôzne záležitosti, som komunikatívna, tvorivá, zodpovedná a lojálna. Slušné vystupovanie je pre mňa samozrejmosťou.
Ďalšie informácie Vám rada doplním pri osobnom stretnutí. V prílohe zasielam svoj životopis.

S pozdravom ___

Musíte sa odlíšiť od ostatných, ale zároveň pôsobiť seriózne a pravdivo. Ak uvádzate, že perfektne ovládate slovenskú gramatiku, uistite sa, že e-mail i životopis máte bez chybičky. Neurčujte konkrétnu výšku platu, to si nechajte na pohovor. Úplne ideálne bude, ak e-mail „napasujete” priamo k inzerátu, na ktorý reagujete. Ak vyžadujú aktívnu komunikáciu v cudzom jazyku a vy ju ovládate, napíšte to. Ak chcú aktívneho vodiča a vy ním ste, dajte to tam. Nebojím sa šoférovať. Musia si všimnúť VÁS a nie „nejaký ďalší životopis”.

Niektoré firmy vyžadujú aj motivačný list. Hoci to veľa personalistov neodporúča, pre mňa tvorí priestor pre motivačný list práve plocha e-mailu. Prílohy totiž často zostávajú neotvorené, a teda aj neprečítané. Text e-mailu však udrie hneď do očí.

  1. Práca po známosti

Bežná prax. Využiť alebo nevyužiť takúto možnosť? Zvážte si pre a proti a rozhodnite sa.

Ak vám našla prácu kamarátka, je to asi menej zaväzujúce, než keby sa vaši rodinní príslušníci poznali s riaditeľom. Pretože ak by sa vám práca nepáčila, bolo by dosť nepríjemné odísť a urobiť hanbu rodine, že oni vám to vybavili a vy sa na to vykašlete. Alebo opačne – vám by sa tam páčilo, ale riaditeľ by nebol s vami spokojný. Zle by sa mu to vysvetľovalo napríklad vašim rodičom, ktorí by s ním už potom asi nechceli udržiavať priateľské vzťahy. No ale chúďa aj tá kamarátka, keď jej nadriadení budú vyčítať, že odporúčala osobu, ktorá po dvoch dňoch bez slova zdrhla (aj s týmto som sa už stretla).

Na druhej strane nemusí byť zlé, keď otec vybaví miesto svojej dcére. Týka sa to hlavne dievčat, ktoré práve skončili školu. Absolventky bez praxe málokto hneď zamestná, najmä keď vyštudovali podivný odbor, v ktorom nenájdu uplatnenie. Potom je namieste pozitívny tlak zo strany rodiny typu našli sme ti prácu, tak sa tam snaž! Je to veľmi individuálne. Treba myslieť na to, že kolegovia (a hlavne kolegyne) môžu mať reči, že slečinka je tu protekčne a znepríjemňovať jej začiatky v práci. Potom už bude iba na nej, aby si svoju pozíciu obhájila – buď na sebe zamaká alebo tam bude vydržiavaná, lebo veď otecko vybavil.

Netreba sa čudovať, keď majitelia firiem radšej prijímajú zamestnancov po známosti. Vybrať správneho človeka spomedzi cudzích ľudí je veľmi ťažké a časovo náročné. Do firmy príde niekoľko desiatok životopisov. Osoba, ktorá má na starosti výberové konanie, ich začne triediť a obvolávať. V tom príde kolega, že kamarátka jeho ženy si hľadá prácu, je slušná, zodpovedná a má aj prax, či by teda mohla prísť na pohovor. Čo myslíte, ako to dopadne?

Či ste si prácu našli po známosti alebo bez nej, úspech závisí od vás. Mimochodom, keď sme už pri tých „protekčných” - práve z nich sú častokrát tí najlepší kolegovia, ktorí vás podržia a podporia, keď to najviac potrebujete. Vy sa rozhodnete, či s nimi začnete spolupracovať, pomôžete im začleniť sa do kolektívu a ukážete tak nadriadenému svoju veľkodušnosť. Nikdy tým nestratíte. Možno vás vyhodia a na vaše miesto dosadia svoju známu. Alebo vás na základe pozitívnych reakcií kolegov povýšia. To teraz neviete, isté je však jedno: keď pomáhate, vždy rastiete. A vždy sa vám to vráti. Ak nie v súčasnej práci, tak v inej. To vám garantujem.

foto: Sergey Ponomarenko / 123rf

Napíšte komentár