Menu

Služobná cesta v sobotu

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Zamestnanec išiel na SC v sobotu /mimo svojho prac.času, pracuje Po-Pi/. Ohľadom cestovného príkazu mi je všetko jasné, len mi vŕta otázka, či tento čas od 10,00-20,00 hod netreba zapísať aj do dochádzky, čím by mu vznikol nadčas. Ďakujem za Vašu odpoveď. Andrea 

Odpoveď:

Dobrý deň, Andrea.

Podstatné je zistiť, ako má tento zamestnanec formulovanú pracovnú zmluvu. Ak je v nej uvedené rovnomerné rozvrhnutie pracovného času 40 hodín týždenne, odpracovanú sobotu mu treba riadne zapísať do dochádzky, aj keď bol na služobnej ceste. Odporúčam tak urobiť aj v prípade, že v pracovnej zmluve má dohodnuté neplatené nadčasy (podľa § 121 ods. 2 Zákonníka práce), pretože za prácu v sobotu mu prináleží až 50 % príplatok, nie iba 25 % ako za nadčas cez pracovný deň.

V praxi denne dochádza k špecifickým situáciám. Overte si, či sa napríklad tento pracovník nedohodol so svojím nadriadeným, že síce sobotu odpracuje, ale za to si zoberie voľno v iný deň. V každej neobvyklej situácii ohľadom dochádzky je najlepšie poradiť sa so mzdovým ekonómom konkrétnej spoločnosti, v ktorej pracujete.

Napíšte komentár