Menu

Služobná cesta v Prahe

Dobry den, pekne vas poprosim o radu. Zamestnanec nastupuje na sluzobnu cestu v Prahe 2.9. o 10:00. Skolenie do 16:00. V Prahe vsak uz je od piatku sukromne. Dohodli sme sa teda, ze 1.9. zaplatime hotel 1 noc pre zamestnanca a uhradíme spiatocnu cestu PRG - BA 2.9.2019. Odchod vlaku z Prahy 17:20. Prichod do BA 21:12. Poskytnuta strava bude ranajky a obed . Ako mam prosim urobit tento cestak ? Kedy mu zacina sluzobna cesta ? v utorok o 10:00? ci uz v nedelu, kedze mu hradime hotel ? velmi pekne dakujem za radu . pekny den Xenia

Odpoveď:

Dobrý deň Xénia, ďakujem za Vašu otázku. 

Z informácií, ktoré ste poslali, je možné vyvodiť viacero možností, ako cestovný príkaz urobiť. Predpokladám, že obvyklé miesto výkonu práce je v SR.

1. možnosť – začiatok cesty v nedeľu:
Ak mu chcete zaplatiť hotel na základe dokladu za ubytovanie, je nutné, aby ste ho na pracovnú cestu vyslali už v nedeľu poobede (napr. o 16:00). V tom prípade mu budete musieť zaplatiť aj stravné za nedeľu. Keďže cesta z Bratislavy do Prahy trvá cca 4 hodiny a hranicu by prekročil napr. o 16:45 (aby bol okolo ôsmej večer už v hoteli), musíte mu poskytnúť za nedeľu 1.9. stravné vo výške 300 CZK (pohybujeme sa v pásme od 6 do 12 hodín).

Podľa cestovného poriadku Vami spomínaného spoja v pondelok 2.9. sa dá čas prekročenia hranice stanoviť na 20:40 (z Břeclavu odchádza tento vlak 20:23), pracovníkovi teda patrí stravné v plnej výške 600 CZK. Ak má zabezpečené raňajky a obed (tiež by ste k tomu mali mať doklad, napríklad to môže byť uvedené vo faktúre od hotela), treba mu stravné znížiť:

Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín. (Zákon o cestovných náhradách č. 283/2002 Z. z., § 13, ods. 7)

Z toho vyplýva, že zo 600 CZK mu odčítate 65 %, čiže stravné za pondelok dostane iba 210 CZK.

2. možnosť – začiatok cesty v pondelok:
Píšete, že poskytnutá strava bude raňajky a obed, preto by som začiatok pracovnej cesty nedávala v pondelok až od 10:00 (kvôli tým raňajkám). Ide aj o to, že ak mu dáte služobku od pondelka, nemôžete mu hradiť hotel na základe dokladu za ubytovanie. Ale môžete sa s pracovníkom dohodnúť, že mu náklady za ubytovanie „skryjete“ do vreckového, ak je cena hotela porovnateľná.

Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. (Zákon o cestovných náhradách č. 283/2002 Z. z., § 14)

Predpokladám, že zamestnanec bude mať spomínané raňajky v hoteli, tak mu môžete dať začiatok cesty v Prahe napr. od 7:30 alebo od 8:00 (približný čas raňajok). Keď pôjde potom večer do BA spomínaným vlakom, hranicu prekročí 20:40, čiže mu bude za pondelok 2.9. vychádzať stravné už nad 12 hodín. Dajte si potom pozor na to, odkedy mu dáte raňajky. Pretože keď bude v ČR nad 12 hodín, tak mu 40 % vreckové môže vyjsť až na 240 CZK, čo je maximum, ale zrejme mu to nevykryje jednu noc v hoteli.

Plus k tomu treba samozrejme pripočítať stravné znížené o raňajky a obed, čiže 210 CZK.


Nepoznám pomery u vás vo firme a informácií v dopyte je málo k tomu, aby som vedela urobiť presný záver. Či pracovník predtým bude alebo nebude súkromne v Prahe, sú zatiaľ viac-menej dohady, ešte sa môže všeličo stať. Niekedy je ťažko radiť, keď neviem, ako sa firma s pracovníkom dohodne. Či chce dobre jemu alebo naopak - ušetriť na ňom. Odporúčam konzultovať s ekonómom vo vašej spoločnosti. 

Napíšte komentár