Menu

Hanbím sa za svoj životopis

Ahoj, funguje ešte táto poradňa? Chcela by som poznať Tvoj názor alebo aby si ma aspoň povzbudila. Ako 20-ročná som nechala výšku, nemám ani bakalára. Potom som robila chvíľu v zahraničí, ale v cudzom jazyku sa nedohovorím. Na Slovensku som bola nezamestnaná, potom chvíľu za pokladňou. Teraz robím tretí rok čašníčku. Mám 25 rokov a čoraz viac sa hanbím, keď sa ma niekto spýta na moje zamestnanie. Nechcem už ďalej takto žiť. Neviem, čo budem robiť do dôchodku, neviem si to ani predstaviť. Podľa Teba si ešte môžem nájsť dobrú prácu? Myslím v kancelárii. Soňa

Odpoveď:
Ahoj Soňa, poradím kedykoľvek. Buď šťastná, že máš ešte len 25 a že chceš zlepšiť svoj život, pretože v Tvojom veku môžeš dokázať čokoľvek! Dôležité je, aby si Ty sama zistila, čo chceš robiť, čo by Ťa napĺňalo. Píšeš, že si nevieš svoju budúcnosť ani predstaviť. Ty si ju musíš predstaviť, inak nebudeš vedieť, za čím ideš. Iste tušíš, na aké zamestnanie by si bola hrdá, v čom by si sa chcela realizovať.

Pozri sa okolo seba. Väčšinou samá priemernosť až podpriemernosť. Ľudia chodia do práce, ktorú nemajú radi, trávia tam hodiny, dni, mesiace a roky. Najviac sa tešia na to, že si večer dajú pivo. Pracujú za nízky plat a berú si pôžičky, aby si kúpili nový televízor alebo šli na dovolenku, ktorú budú ešte rok splácať. Prejedajú sa, pretože neznášajú sami seba a nevedia urobiť nič, aby svoj život zmenili. Len málo ľudí sa snaží v živote niečo dosiahnuť, pretože je to cesta neskutočne ťažká. Úspešní sú tí, ktorí po nej napriek všetkému kráčajú. Každý jeden deň znova a znova. Niekedy človek musí zažiť premárnené roky, aby skutočne dokázal svoj život zmeniť. 

Nehanbi sa za to, čo si robila alebo nerobila doteraz. Minulosť nezmeníš, ale môžeš zmeniť budúcnosť. Ide o to, že keď niekam pošleš životopis, musí byť vidieť, že na sebe pracuješ, že sa vzdelávaš. Určite sa prihlás na nejaký kurz v oblasti, v ktorej sa chceš uplatniť a uveď si potom do životopisu, že si na tom kurze bola. 

Nepoznám úroveň Tvojich počítačových zručností (napr. ako ovládaš Word, Excel či Outlook), aké máš ekonomické znalosti (či vieš, čo je IČO, faktúra, dodací list, príjmový doklad, aký význam má "dátum vzniku daňovej povinnosti", čo všetko by mala obsahovať napríklad "zmluva o dielo" a pod.). Ak chceš naozaj pracovať v administratíve, prvoradé je ovládať spomínané programy a orientovať sa v dokumentoch. A uč sa cudzí jazyk, na lepších pozíciách je nevyhnutnosťou.

Želám Ti veľa síl a vytrvalosti.

Napíšte komentár