Menu

Bydlisko v životopise

Dobrý deň. Chcem sa spýtať: trvalý pobyt mám vo Zvolene, ale bývam v Trnave u priateľa. Do životopisu píšem iba Zvolen, lebo nechcem klamať. V Trnave nemám vybavený prechodný pobyt. Môže to byť dôvod, prečo sa mi firmy neozývajú a nevolajú ma na pohovory? Prácu si hľadám v Trnave. Ďakujem, S.M.

Odpoveď:
Zdravím Vás. Bydlisko, ktoré uvádzate v životopise, významnou mierou prispieva k tomu, či sa Vám zamestnávateľ ozve. Ak žijete v Trnave a predpokladáte, že tam ešte dlhší čas bývať budete, píšte si do životopisu Trnavu. Príklad:

1. Trvalé bydlisko: Zvolen
    Prechodné bydlisko: Trnava

2. Adresa: Trnava

Z prvej možnosti bude personalistom jasné, že v Trnave máte bývanie. Nikto nebude preverovať, či je to oficiálne vybavený prechodný pobyt alebo nie. Nejde o klamstvo, pretože sa tam nachádzate väčšinu času. Ak nebudete Trnavu v životopise spomínať, uškodíte sama sebe. V podnikoch dávajú prednosť uchádzačkám z toho istého okresu, v ktorom pôsobí firma. Ja osobne by som Zvolen ako bydlisko v životopise neuvádzala. Zrejme ste tam chodili na strednú, čiže podľa sekcie "vzdelanie" si domyslia, že odtiaľ pochádzate. Netreba na to prehnane upozorňovať. Cieľom je dostať sa na pracovný pohovor. Adresu trvalého pobytu upresníte zamestnávateľovi pri podpise pracovnej zmluvy (vyžiadajú si od Vás občiansky preukaz). Nikto Vám nebude vyčítať, že to nemáte v životopise. 

V podnikoch neradi zamestnávajú ľudí, o ktorých vedia, že budú dlho cestovať. V prípade väčších vzdialeností vznikajú neočakávané absencie v práci a výhovorky typu "nešiel mi vlak". Tým, že v životopise uvádzate iba Zvolen, v hlavách personalistov zabliká NIE a na pohovor sú pozvané iné uchádzačky.

Tip pre asistentky s podobným problémom: ak si hľadáte prácu v Bratislave, ale bývate napríklad v Nitre, je vhodné napísať do motivačného listu niečo takéto: V prípade vzniku pracovného pomeru si zabezpečím ubytovanie v Bratislave.
Alebo: Mám možnosť bývať v Bratislave.
Dochádzanie býva na pohovoroch bežnou témou. Buďte na ňu pripravená.

Napíšte komentár