Menu

Ukážka knihy

Obsah

Predhovor 
Úvod 
1 Ako prežiť nezamestnanosť 
2 Môžem si nájsť prácu v administratíve aj bez praxe? 
3 Firma a miesto asistentky v nej 
4 Administratívne pozície a rozdiely v náplni práce 
5 Ako sa stať asistentkou: 12 krokov k práci snov 
6 Čo do životopisu patrí a čo nie 
   Meno a osobné údaje 
   Vzdelanie 
   Pracovné skúsenosti 
   Iné znalosti 
   Doplňujúce údaje 
   Fotografia 
   Formulácie z pracovných ponúk
7 Motivačný list, ktorý vás dostane na pohovor 
8 Pracovný pohovor
   Pripravte si otázky
   Ako si pýtať plat 
   Typy testov na pohovoroch + konkrétne ukážky
   Pred podpisom pracovnej zmluvy 
9 Prvých 90 dní v novej práci
   Zvýšenie platu po skúšobnej dobe 
Záver 


Úvod

Tisíce dievčat každý rok skončia školu a hľadajú si prácu. Akúkoľvek. A tak sa z nich stávajú čašníčky, predavačky, operátorky výroby. Na tom by nebolo nič zlé, ak ich tá práca baví a napĺňa. Ale ak nie? Dnešná doba nám poskytuje neuveriteľné možnosti a nemyslím si, že je v poriadku prežiť väčšinu života v zamestnaní, ktoré neznášame.

Pred niekoľkými mesiacmi som bola s kolegom u notárky kvôli overeniu podpisov. Vybavovala nás jedna zo sekretárok. Sedela v klimatizovanej kancelárii, strohé šaty, strohý poloúsmev, strohé pohyby, pečiatkovanie, predierovanie, zviazanie dokumentov, vypísanie mien do zošita v pevnej väzbe a vraj „tu sa dvakrát podpíšte, to je všetko, dovidenia”. Hovorí a robí to isté každý deň. Bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Takmer ako stroj. Iste, jej práca má význam. Ale vidí v nej význam aj ona, keď do nej nevkladá seba? Na čo sa celý deň teší, ak nemá radosť zo svojej práce, v ktorej trávi minimálne osem hodín denne? Je naším údelom skutočne žiť iba tých zvyšných pár hodín, kedy nie sme v práci a práve nespíme?

Keď malé deti baví nejaká hra, dokážu sa ju hrať stále dokola. Majú oduševnenie v tvári a iskru v očiach. O chvíľu si nájdu inú hru, ktorú sa tiež hrajú ako o dušu. A žiaria pri tom. Prečo tieto naše ohne v dospelosti – v zamestnaní (!) – dočista vyhasínajú?

V obchode, v ktorom často nakupujem, pracuje už asi tri roky jeden muž. Nebudem písať pán, lebo to nie je pán. (Ani každá žena nie je dáma.) Je to chlap, ktorý neznáša svoju prácu, neznáša zákazníkov a najviac neznáša sám seba. Ako to viem? Tak ako by ste to vedeli aj vy, keby vám blokoval tovar. Nielenže kupujúcich nepozdraví, on ani neodzdraví! Tvári sa, ako keby oni boli príčinou jeho premárneného života. Nikdy mu nenapadlo, že keby zmenil svoj postoj, zmenil by všetko?

O postoji ma veľa naučila šéfka jednej firmy. Pracovala som tam síce len krátky čas, ale zostal vo mne trvalý dojem. To bola dáma! Išla príkladom. Najskôr sama urobila to, čo chcela odo mňa. Keď ma učila viazať dokumenty do hrebeňovej väzby, povedala zaujímavú vetu: Dôležité je, ako sa k tomu postavíte. V ten deň mi to viackrát zopakovala. Musela, vôbec som nevedela hárky papiera napasovať do plastovej špirály.
A naozaj bolo potrebné postaviť sa k tomu, pretože v sede mi to nešlo. Vo svojich tridsiatich rokoch som sa opäť ocitla v situácii, kedy mi desaťminútová záležitosť trvala dve hodiny! Jasné, že som sa neskutočne hanbila a čakala som, že ma každú chvíľu vyhodia za neschopnosť (ešte som bola v skúšobnej dobe). Ale nadriadená mi neadresovala žiaden nepríjemný komentár. Počas čakania na zviazané dokumenty odpovedala na e-maily a ja som chvíľami spoza chrbta počula: Zaujmite správny postoj a pôjde vám to.

Dámy, postoj. Keď zmeníte postoj, zmeníte všetko.


Jedna pani, asi päťdesiatročná, raz prišla na pohovor o niečo skôr, tak ju recepčná poprosila, aby na šéfa počkala vo vstupnej hale v kresle. Ja som vtedy riešila svoje bežné povinnosti a na chodbe som pristavila kolegyňu, od ktorej som niečo potrebovala. Počula nás ešte jedna kolegyňa, ktorá sa k nám pridala. Keď sme si povedali, čo bolo treba, vrátila som sa na svoje miesto. Zrazu dobehla šokovaná recepčná, pretože tá pani, ktorá tam v pokoji sedela a čakala desať minút, odišla. Vraj vo chvíli, keď zbadala nás tri, znervóznela, postavila sa a povedala iba "prepáčte, dovidenia". Podľa recepčnej bolo očividné, že sa zľakla toho, že sme tam „samé mladé“. Pritom netušila, že v dvoch kanceláriách sedeli jej rovesníčky, a že vzhľadom k okolnostiam, ktoré som poznala, dotyčná pani naozaj mala šancu prácu získať.

Koľko uchádzačiek si o sebe myslí, že nie sú dosť dobré! Že nie sú dosť inteligentné, dosť šikovné, dosť pekné, dosť vysoké, dosť štíhle... Okolie posudzuje naše fyzické nedostatky vtedy, keď ich nezaujmeme ničím iným, alebo keď si niekto potrebuje riešiť vlastné komplexy na iných. Určite máte výhodu, ak patríte medzi ľudí, ktorým je jedno, čo si myslia ostatní. Neznamená to, že je v poriadku prísť na pohovor neupravená. Znamená to, že nebudete vyplakávať nad obvodom svojho brucha a stehien, ale budete sa sústrediť na svoje vystupovanie. Môžete ním zaujať alebo odradiť. Poznám dámy s nadváhou, ktoré dokážu v priebehu minúty zlepšiť človeku deň. Jednoducho to majú v sebe bez ohľadu na ich telesné rozmery. Najtučnejšia z nich ma svojou profesionalitou ďaleko prevyšuje a mám sa od nej čo učiť! Ale poznám aj podnikateľku s krásnou postavou, ktorej na stene nad pracovným stolom visí magisterský diplom a fotka v plavkách. Je úplne jasné, na čom si zakladá a zákazníci, ktorým ani nepodá ruku, sa v jej prítomnosti cítia, povedzme, trochu nesvoji. Chcem tým povedať, že podaním ruky nevítala obchodných partnerov ani v dobe, keď sme ešte o koronavíre nepočuli. Nuž, je si vedomá svojich kvalít a jej firma je v okrese jediná svojho druhu, takže klientom nezostáva iné, než ju „obdivovať“ a tolerovať jej móresy.


Cieľom týchto testov nie je zmerať váš inteligenčný kvocient. Sú pozície, na ktorých sa od ľudí nevyžaduje hľadanie riešení vzniknutých problémov. Človek príde do práce, vykoná svoju manuálnu rutinu a ide domov. Práca asistentky je o niečom úplne inom. Problémy sú na dennom poriadku a treba ich riešiť aj v neprítomnosti šéfa. Profesionálne a uvedomujúc si dôsledky nesprávneho konania. To, že na pohovore označíte správny obrázok v hlavolame a doplníte číslo do logického radu, neznamená, že máte nadpriemerné IQ. Ale napovie to o vás, že ste dostatočne inteligentná na to, aby to s vami skúsili.

Uchádzačky o administratívne pozície bývajú testované aj na pozornosť a presnosť. Nie je totiž efektívne zamestnávať pracovníčku, ktorá úlohu síce odovzdá rýchlo, ale treba ju po nej opravovať. Testy na chybovosť môžu obsahovať napríklad úlohy tohto typu:

Ktorý tvar číselného radu 010110110101001101 je správny odzadu?

  1. 010101100010011010
  2. 101100101011001010
  3. 010110110101001101
  4. 101100101011011010
  5. 101100101010011011

Okrem logického myslenia a prístupu k riešeniu problémov sa testami zisťuje prístup k práci, k ľuďom, silné a slabé stránky či motivačné preferencie kandidátok. Zamestnávateľov zaujíma, či ste zodpovedná, systematická, stabilná a aktívna osobnosť, či ste asertívna, priebojná alebo bojazlivá, aký máte postoj k autoritám a pod. V logických testoch sa veľmi klamať nedá. Tam človek buď vie alebo nevie, prípadne si správnu odpoveď môže tipnúť. V osobnostných testoch ľudia radi špekulujú. Počítajte s tzv. „otázkami lži“. Ak v jednej oklamete, tak v druhej, ktorá sa skryte pýta na to isté, sa môžete prezradiť. Nesnažte sa hrať na niekoho iného. Ak ste skôr vykonávateľ než vodca, a firma hľadá práve človeka, ktorý by dokázal riadiť prácu iných ľudí a viesť ich k výsledkom, asi by to po vašom prijatí veľmi nefungovalo.  


Kniha obsahuje ďalšie príklady a ukážky spôsobov skúšania uchádzačiek na pohovoroch. 

Cena: 11,99 €
Poštovné a balné: 2 € (pre tlačenú knihu)

POZOR! 50 % zľava na knihu pre nezaočkované dámy!
Cena po zľave: 5,99 €

Publikáciu si môžete objednať ako TLAČENÚ KNIHU alebo ako E-KNIHU vo formáte PDF prostredníctvom tohto formulára: