Menu

Máte jasno v životných cieľoch?

Máte jasno v životných cieľoch?

Ak máme rôzne osobné problémy, sotva dokážeme byť v práci v pohode. Preto sa treba zamyslieť a začať svoje ťažkosti riešiť.

Jesenný čas prináša pochmúrne dni. Vonku už nemáme toľko možností na aktivity, ako sme mali počas leta a čoraz viac sa radšej „zašívame“ do tepla. Okrem toho blížiaca sa zima a s ňou koniec roka v nás vyvoláva melancholické stavy a akosi prirodzene začíname prehodnocovať svoj doterajší život.

Aby sme sa cítili lepšie a získali aj novú motiváciu a novú radosť, treba si uvedomiť, čo všetko sme už dosiahli, ale aj priznať si, čo sa nám až tak nepodarilo. A o to viac sa snažiť napraviť predošlé nezdary, či už v našom správaní alebo konaní.

Okrem toho by sme chceli do Vianoc ešte všeličo stihnúť. Je dosť času. A keďže naše šťastie zďaleka neutvárajú len pracovné úspechy, poďme sa pozrieť na každú oblasť nášho života, kde by sa dalo niečo zlepšiť.

Zdravie (telesné a duševné), fyzická kondícia a vzhľad
Zamyslite sa, či náhodou nemáte zdravotné problémy, ktoré považujete za banálne a neriešite ich, ale vo vašej mysli sa z času načas vynárajú a zaťažujú vás. Ignorácia niektorých ťažkostí sa nám dokonca časom môže vypomstiť. Preto si čím skôr treba naplánovať návštevu lekára, aj keby šlo len o „obyčajné“ akné či tráviace problémy. Dobrí lekári urobia krvné testy (napríkad na rôzne potravinové intolerancie) a aj keď nepôjde o nič vážne, dostaneme aspoň odporúčania, ktoré nám pomôžu cítiť sa lepšie. 

Mnohé z nás odkladajú aj bežné preventívne prehliadky a v diári posúvajú termín z mesiaca na mesiac. Čím skôr si tieto veci vybavíte, tým lepší budete mať pocit, že to máte za sebou na dlhší čas. Oplatí sa aj pravidelná návšteva dentálneho hygienika.

Najprospešnejší je spánok pred polnocou, preto si treba určite overiť jeho blahodarné účinky a začať chodiť spať o hodinu skôr. Zlepšíte tým nielen svoju výkonnosť, ale aj stav pleti. Dámy, to predsa stojí za to.

Rôzne výčitky a rany ohľadom minulosti treba taktiež uzdraviť. Duchovné cvičenia či rozhovor s kňazom môžu priniesť vytúženú úľavu. Neoceniteľný význam pre naše zdravie má úprimná ľútosť a odpustenie nielen iným, ale aj sebe.

Rodina, osobné vzťahy a domácnosť
Ak nie je niečo v poriadku u vás doma, riešte to, komunikujte, nenechajte vzťahy upadať. Súkromný život a domov tvorí základ nášho šťastia a ak cítime v tejto oblasti nepohodu, ťažko sa od nej v práci odosobníme.

Upracte si garáž alebo ktorýkoľvek iný priestor, ktorého usporiadanie predmetov vás irituje. Vybavte telefonát, ktorý dlho odkladáte, odpovedzte na starší e-mail, ktorý stále máte označený ako nevybavený. Ak odpovedať nechcete, odznačte ho, nech sa vám stále nepripomína. Je mnoho takýchto drobností, ktoré nás podvedome oberajú o energiu.

Ak sa do niektorých vecí neviete prinútiť, a pritom viete, že skôr či neskôr sa im nevyhnete, v aktivite vám môže pomôcť navodiť si stav, ako keby ste to už mali vybavené, hotové. Predstavte si, že ste už boli na tom úrade, že už máte upratanú pivnicu, že už máte za sebou to stretnutie, ktoré nakoniec bolo celkom príjemné. Venujte tomuto cvičeniu 1-2 minúty a vyvolajte si pozitívnu emóciu. Aj nasilu, keď to inak nejde. Urobte to teraz. Zrejme máte čas, keď čítate tento článok.

Práca, kariéra a profesionálny rozvoj
Skúste si predstaviť svoje ideálne zamestnanie a hľadajte možnosti, ako ho získať. Naplánujte si vzdelávanie v oblastiach, ktoré vás zaujímajú. Pre pracovný trh sa tak stanete zaujímavejšou.


Ukážka knihy TU

Financie a majetok
Čo máte a čo by ste chceli mať? Vhodné je nájsť si dobrého finančného poradcu, ktorý vám nebude nútiť životné poistenie, ale naučí vás pravidelne sporiť. Už po roku môžete byť príjemne prekvapená vlastnými výsledkami. Okrem toho je na našom trhu dostatok odbornej literatúry ohľadom finančnej gramotnosti, ktorú sa oplatí naštudovať.

Zbavte sa poplatkov za veci, ktoré nevyužívate, zrušte predplatné za časopis, ktorý nečítate. Neplatíte zbytočne veľa za telefónny paušál?

Osobnostný rast
Naplňte si túžbu po novej zručnosti. Môžete sa prihlásiť na kurz maľovania či venovať sa hre na hudobný nástroj, vyskúšať nový šport alebo študovať netradičný cudzí jazyk.

Voľný čas a odpočinok
Možností je nespočetne, stačí si len vybrať. Klasikou je relax pri dobrej knihe. Mnoho radosti dokáže priniesť zvieratko, ale ak sa oň nedokážete náležite postarať, je lepšie žiadne nemať.

Prospešnosť väčšej skupine, priateľské a spoločenské vzťahy
Hľadajte cesty, ako byť svojmu okoliu ešte užitočnejšia. Možno máte charitatívne cítenie, s ktorým budete vítaná ako dobrovoľníčka v rôznych projektoch. Ak nemáte na to čas, žiadne obavy. Už len tým, že ste zamestnaná, prispievate spoločnosti, pretože z vášho platu odchádzajú nemalé čiastky na sociálne účely. 

Ľudia majú radi nové začiatky a nové možnosti, aby mohli žiť lepšie. Túto šancu dostávame s každým dňom, kedy sme nažive, nie iba prvého januára. Často si tento náš krátky čas nevážime a nevieme s ním správne naložiť. Neprestávajme sa snažiť. Urobme aj v tejto chvíli niečo inak, niečo lepšie. Niečo viac.

foto: zoomteam

Napíšte komentár