Menu

14 dôvodov, pre ktoré budete chcieť robiť asistentku

14 dôvodov, pre ktoré budete chcieť robiť asistentku

1. Získate možnosť ovplyvniť výšku svojho platu. Nie, že by sa to na iných pozíciách nedalo, ale asistentky to majú ľahšie. So šéfom sú v dennom kontakte, pričom iní kolegovia musia veľakrát čakať, aby sa k nemu vôbec dostali. Vo veľkých firmách nemôže vedenie poznať prácu každého jednotlivca, preto sú ľudia na nižších pozíciách odkázaní na svojich vedúcich (tzv. stredný manažment), aby oni posunuli vedeniu požiadavku na zvýšenie mzdy. Asistentka takýto problém nemá. Šéf veľmi dobre pozná jej schopnosti. Vždy vie o tom, ak niečo zanedbá, ale aj o tom, ak robí viac, než sa od nej očakáva. Ak asistentka dlhodobo podáva excelentné výkony, v správnej firme sa to prejaví na jej výplatnej páske.


kschneider2991 / pixabay

2. Nadobudnete rozhľad a cenné skúsenosti z podnikateľského prostredia. Asistentky sú v dennom kontakte s vrcholovým manažmentom firmy a majú tak česť učiť sa od najlepších. Čo viac si môžete priať?

3. Dostanete možnosť využívať firemné benefity aj v súkromí. Nejde len o služobný mobil či notebook. Ak si získate dôveru svojho šéfa či šéfky, určite sa budete mať na koho obrátiť aj pri riešení súkromných problémov. Asistentky častokrát majú dovolenie osloviť firemného účtovníka či právnika aj mimo pracovných záležitostí.

4. Spoznáte množstvo zaujímavých ľudí. Pri uvádzaní návštev sa môže stať, že šéf vám dá úlohu tieto osoby na chvíľu "zabaviť". Treba sa im chvíľu venovať v slušnej spoločenskej konverzácii typu Mali ste dlhú cestu? Môžem sa spýtať, čomu sa venujete? Niektorí ľudia nebudú mať náladu rozprávať sa s vami a bude to v poriadku, neriešte to. Iní budú veľmi zhovorčiví. Ak vás návštevník zaujme (napríklad zistíte, že je to personalista a vaša sesternica práve hľadá prácu), pokojne si vypýtajte vizitku alebo zapíšte kontakt. Dotyčný sa určite neurazí, skôr tým pohladíte jeho ego. Kontakty, ktoré takto získate, si odkladajte do vlastnej zložky a nikdy ich nezneužite. Nie je nič zlé na tom v súkromí osloviť grafika, ktorý navrhoval firemné prospekty, aby navrhol obálku knihy alebo vizitky pre vášho brata.

5. Naučíte sa mnoho vecí, čo vám zabezpečí skvelé vyhliadky do budúcnosti. Viete, akú náplň práce zvládajú asistentky? Aj keby ste sa naučili perfektne vykonávať len polovicu z uvedených činností, vaše šance na kariérny rast rýchlo stúpnu.


Andrey Kiselev

6. Práca asistentky vám pomôže rozhodnúť sa v smerovaní. Ak ste po strednej škole a neviete si vybrať vysokú, ale láka vás práca v kancelárii, skúste sa zamestnať ako asistentka. Aj napriek protestom rodičov je lepšie ísť na vysokú neskôr, keď už viete, čo by vás naozaj bavilo. Za každý rok štúdia navyše sa platí. Bežná slovenská rodina ťažko ušetrí 600 eur každý rok na školné svojej dcéry, ktorá sa vykašlala na svoju prvú vysokú, na ktorú ju mimochodom prinútili ísť rodičia. Vďaka spomínanej pestrej náplni práce asistentky vám na tejto pozícii do dvoch-troch rokov bude jasné, čo chcete v živote robiť. Možno na to školu vôbec nepotrebujete. Ak áno, štúdium zvládnete s prehľadom, ktorý maturantkám chýba.

7. Asistentky vedú zdravší životný štýl ako väčšina ľudí v iných povolaniach. Prečo? Chcú a aj musia vyzerať reprezentatívne. Pracovný čas im k tomu napomáha. Ako asistentka sa každú noc budete môcť vyspať do ružova. Práca na zmeny vám nehrozí. Keď sa pozrieme na slovenskú realitu, asistentky sú šťastné ženy. Na rozdiel od operátoriek v automobilkách si môžu dať kávu a ísť na toaletu kedykoľvek počas pracovnej doby. Keďže v kancelárii vás nebude dvesto, ale možno tak dve-tri, budete mať väčšinu času komfort aj čo sa týka vetrania, klimatizácie či kúrenia.

8. Vycibríte si profesionálne vystupovanie. Spočiatku váš prejav bude neistý a kostrbatý, prípadne spôsobíte zopár trapasov. Budete sa však pohybovať medzi ľuďmi vo vyšších funkciách, čím podvedome získate niektoré ich vzorce správania. Ľudia na vysokých postoch dosahujú úspech vďaka profesionálnym zručnostiam. Patrí medzi ne presvedčivý prejav a vystupovanie na vysokej úrovni.  

9. Zlepšíte sa v komunikácii – osobnej, telefonickej i písomnej. Na pozícii asistentky budete komunikovať nielen so svojím šéfom, ale aj so zamestnancami, účtovníkom, bezpečnostným technikom, dodávateľmi, odberateľmi. Okrem toho vás čaká neustále telefonovanie a písanie e-mailov. V komunikácii sa zlepšíte, aj keby ste nechceli. 

10. Môžete (musíte) sa obliekať ako dáma. Teraz asi sklamem tie z vás, ktoré milujete rifle, tričko a tenisky. V mnohých firmách vám to budú tolerovať, lebo niekde aj šéfovia nosia šiltovku. Jedno je však isté - eleganciu vám nikto vyčítať nebude. Poznámky kolegýň si nevšímajte. Nech si na ekonomickom nosia roztrhané džínsy. Nezabúdajte, že asistentka je reprezentatívny post. Obliekaním dávate najavo aj svoje ambície. Keď do firmy príde obchodný partner v obleku, budete sa pri nosení kávy lepšie cítiť v tričku alebo v blúzke? Práve asistentka je tá, ktorá má pred návštevou zažiariť.


bonprix

11. Objavíte v sebe nečakaný talent (nielen na módu). Pri riešení rôznych pracovných úloh zistíte, že niektoré zadania vám idú lepšie ako iné. Možno skvele zvládate písanie obsahu webovej stránky, tvorbu formulárov, robenie prieskumov, organizovanie teambuildingov, vedenie pracovných pohovorov... Ako asistentka budete mať veľa možností, ako sa prejaviť. Len to chce čas. Neprevracajte firmu hore nohami, ak ste tam nová. Doprajte si priestor, aby ste spoznali ľudí a aby oni spoznali vás. Potom začnite prichádzať s nápadmi.

12. Máte možnosť stať sa najobľúbenejšou osobou vo firme. Asistentku zväčša poznajú všetci zamestnanci. Ak chcete byť obľúbenejšia, nechoďte okolo kolegov ako horenos, ktorý má veľa práce. Ak niekto robí posedenie v zasadačke, lebo mal sviatok, zapojte sa aj vy, aspoň na chvíľu. Zabudnite na to, že ste introvertka alebo neviem čo všetko. Uvidíte, ako vám to prospeje. Snažte sa myslieť to s ostatnými skutočne dobre. Neúprimnosť vždy vyjde najavo.

13. Asistentky majú istotu dlhodobého zamestnania. Šéfovia málokedy vyhadzujú svoje asistentky, dokonca aj keď s nimi nie sú celkom spokojní. Asistentka väčšinou dostane výpoveď len za veľmi závažnú chybu, akou je napríklad sfalšovanie podpisu alebo vynášanie dôverných informácií. To neznamená, že túto prácu môže robiť každá. Čoraz viac firiem uchádzačky na pohovoroch dôkladne testuje. Preveruje sa najmä schopnosť porozumieť zadaniu, logické myslenie a jazyková úroveň. Veľmi častou je praktická časť pohovoru - vypracovanie zadaní vo Worde či v Exceli. Prečo si firmy dávajú záležať na výbere schopnej asistentky? Ide o dôležitú funkciu v rámci fungovania firmy. Fluktuácia na tejto pozícii je nežiaduca, pretože zaúčanie každej novej sekretárky spôsobuje šéfom veľké časové straty a stres.

14. Získate skvelé referencie aj o niekoľko rokov. Ak si vybudujete dobrý vzťah s vedením firmy, môže pretrvať veľmi dlho, aj keď už dávno budete pracovať inde. Dobrý šéf sa poteší aj po rokoch, keď mu zavoláte, ako sa mu darí. Nie vždy sa dá odísť v dobrom, ale vždy sa o to môžete snažiť.

titulné foto: Dzianis Apolka

Ďalšie dôvody, pre ktoré sa oplatí byť asistentkou, nájdete v mojej knihe:


Ukážka knihy TU

Napíšte komentár