Menu

Absolventky, na výbere prvej práce záleží

Absolventky, na výbere prvej práce záleží

Vek po škole je obdobím, kedy je istá miera fluktuácie prípustná, dokonca normálna.

Málokto si hneď nájde prácu, v ktorej zotrvá niekoľko rokov. To ale nie je dôvod, aby ste vy, absolventky, svoje prvé zamestnanie nebrali vážne. A vôbec netvrdím, že sa musíte stať asistentkami.

Pri nástupe do novej práce nikdy presne nevieme, čo nás tam čaká, aké pracovné podmienky, kolegovia, vzťahy. Každému sa môže stať, že mu pracovná náplň alebo prostredie jednoducho „nesadne“. Ak by zamestnanie malo byť dlhodobým trápením, je lepšie čím skôr odísť.

Práve vy máte najväčší nárok na to, aby ste skúšali a hľadali prácu, v ktorej sa môžete naplno rozvíjať a profesionálne i osobnostne rásť. Ale prosím vás, nepodpisujte pracovné zmluvy ako vykladačky debničiek v obchodných reťazcoch, keď to nie je váš životný sen. Ak nutne potrebujete peniaze, na pár mesiacov je takáto práca v poriadku. Ale nie na pár rokov! V tridsiatke sa so životopisom prekladačky jabĺk ťažko budete uchádzať o odbornú pozíciu.

Ak máte ekonomickú školu a neviete sa uplatniť v účtovníctve, lebo nemáte prax, choďte upratovať do účtovnej spoločnosti. Po mesiaci, keď firma bude žiariť čistotou, požiadajte o preloženie na asistentskú pozíciu k ekonómovi. Ak si od prvého dňa upratovania vytvoríte povesť slušnej, dochvíľnej a zodpovednej osoby, ktorá sa nebojí práce, garantujem vám, že uspejete.

Je vaším snom práca vo vydavateľstve? Ponúknite sa ako brigádnička na výpomoc. Choďte sa spýtať aj štyrikrát. Najdôležitejšie je dostať sa do firmy. Keď tam už raz budete, ľahšie si vydobyjete postup, než keby ste boli neznámym človekom z ulice.

Rozumiete, čo vám chcem povedať? Nepremárnite najkrajšie roky svojho života za pokladňami v obchodoch alebo za pásmi v automobilkách.

Sú medzi vami aj také, ktoré netušia, čo by chceli robiť. Vyštudovaný odbor vás neláka. A čo odchod do zahraničia? Ak chcete ísť, choďte. Ale nevracajte sa na Slovensko s tým, že ste tri roky balili krabice v anglickom sklade. Možno mi v duchu oponujete: Keď budem zarábať ako ministerka, prečo by som nemala baliť krabice? V poriadku. Ako dlho to chcete robiť? A čo potom s peniazmi? Kúpite si nehnuteľnosť alebo investujete do podnikania? Plánujte, aby sa vám nestalo, že po návrate na Slovensko úspory jednoducho miniete. Poznám viac takých dievčat.

Aj v zahraničí si môžete vyhliadnuť firmu, ktorá sa zaoberá tým, čo by vás bavilo. Ak túžite získať džob v televízii, raz do mesiaca tam „nabehnite“ a požiadajte o prácu. Akúkoľvek. Nedostali ste ju? O mesiac tam choďte znova. A znova. Keď to naozaj chcete, dostanete sa tam.

V nájdení dobrej práce na Slovensku vám môžu pomôcť agentúry. Oslovte takú, ktorá zverejňuje pracovné ponuky v oblasti, o ktorú sa zaujímate. Zistíte to ľahko cez vyhľadávanie na stránke profesia.sk. Osobne mám výbornú skúsenosť s Appel Counselling - vďaka nim som získala prácu asistentky predstavenstva. Za sprostredkovanie práce nebudete nič platiť, všetky náklady znáša váš budúci zamestnávateľ.

V niektorých regiónoch je naozaj ťažké nájsť si prácu, po akej túžite. Musíme z niečoho žiť a niekedy naozaj nie je iné východisko, ako ísť „za pás“. Blížia sa maturity a štátnice a o pár dní mnohé poslednýkrát vybehnete zo školy. Neuhaste svoj oheň nesprávnym zamestnaním. Nezostávajte celé roky na pozíciách, ktoré nenávidíte a neodkladajte svoj život na budúci rok. Ak v súčasnosti ste v práci, ktorá vás ubíja, hľadajte si popri nej inú, tú skutočnú, ktorá vás bude napĺňať.

Tí, ktorí tvrdia, že im na kariére nezáleží, lebo majú iné hodnoty, klamú sami seba. A maskujú pred ostatnými svoju neschopnosť. Či chceme alebo nechceme, práca tvorí podstatnú časť našich životov. Nie je snáď dostatočnou hodnotou náš životný čas, ktorý niekomu predávame za mesačnú mzdu?

Keď sa naučíte cudzí jazyk, otvoria sa vám v slovenských firmách skvelé možnosti. Sledujte inzeráty a dobre si čítajte požiadavky na uchádzačov. Vďaka novinke v slovenskej legislatíve (pozrite § 41 čl. 10 tu a § 62 č. 2 tu) od 1.5.2018 musí byť v pracovných inzerátoch uvedený minimálny ponúkaný základný plat. Aj to vás môže motivovať k práci na sebe. Niektoré sumy sú skôr demotivujúce, ale výška platu v inzeráte vás nesmie odradiť. Pre firmy je výhodnejšie, ak zverejnia menšiu sumu. Vy zasa máte istotu, že menej vám už nedajú. Môžete dostať iba viac.

Nepraktické je, že niektoré firmy uvádzajú hodinovú mzdu, iné mesačnú. Vždy je to však v hrubom. Pri hodinovej mzde si ponúkaný plat (napr. 5 Eur brutto) vynásobte číslom 160 (ak ide o prácu na plný úväzok) a prepočítajte si to na čistú mzdu napríklad tu.

V prípade otázok či nejasností vám rada odpoviem v diskusii k článku.

Foto: michaeljung / 123rf

Napíšte komentár