Menu

Kde hľadajú šéfovia najviac asistentiek

Kde hľadajú šéfovia najviac asistentiek

Hoci je pozícia asistentky veľmi rozšírená, väčšina pracovných portálov nemá v ponuke vyhľadávania samostatnú možnosť asistentka.

Ak sa chcete dostať k ponukám práce pre asistentku riaditeľa či konateľa, musíte hľadať najčastejšie v týchto kategóriách:

- administratívny pracovník, referent,
- office manager,
- sekretárka,
- asistent,
- odborný administratívny asistent.

Dokonca ani samotní zamestnávatelia nemajú úplne jasno v tom, ako pozíciu nazvať, keďže často vo firme potrebujú „dievča pre všetko“. Pre niektorých je asistentka poskok, iní tento post považujú za manažérsky. Pravdou je, že asistentky sa svojou náplňou práce jedna od druhej môžu veľmi odlišovať.

Zamerala som sa na portál www.profesia.sk, konkrétne na prvé štyri uvedené pozície (piatu nájdete napríklad na stránke www.istp.sk). Nižšie prikladám prehľad o počtoch pracovných ponúk pre asistentky v rámci celého Slovenska. Zamestnávatelia pri zadávaní pracovných ponúk majú možnosť k jednému inzerátu priradiť až päť pozícií. Uchádzači tieto priradené pozície nevidia, ale funguje to tak, že tá istá ponuka sa vám môže zobraziť pri zadaní pozície office manager i sekretárka. Vzhľadom k tejto skutočnosti v tabuľke neuvádzam súčty či percentá, pretože výsledky by boli nepresné, keďže jedna pracovná ponuka sa môže nachádzať vo všetkých štyroch stĺpcoch.

Rozdiel medzi Bratislavským krajom a inými regiónmi obrovský. Najmenej pracovných príležitostí pre asistentky je v Prešove, Trenčíne a Banskej Bystrici, a to z hľadiska samotných miest i celých krajov. O niečo lepšie sú na tom uchádzačky v Košiciach, Nitre, Žiline a Trnave. Ale aj tieto mestá sa extrémne prepadávajú v počte pracovných ponúk v porovnaní s Bratislavou.

Na slovenských cestách môžeme v nedele poobede a pondelky ráno pozorovať fenomén „sťahovania národov“ do Bratislavy a v piatky poobede zasa späť z Bratislavy do celého Slovenska. Netreba sa tomu čudovať, keďže v Bratislave je neporovnateľne viac pracovných príležitostí ako v ktoromkoľvek inom meste.

Údaje zozbierané dňa 3.3.2018 z pracovného portálu www.profesia.sk:

    
Rozdiely sú aj v platovom ohodnotení. Za tú istú prácu asistentka dostane v Bratislave oveľa lepšie zaplatené. Dokonca môžem povedať, že asistentka mimo Bratislavy musí riadne zamakať, aby si vybojovala plat napríklad 800 Eur brutto, zatiaľ čo pre asistentky v Bratislave je to bežný minimálny nástupný plat. Ak ovládate cudzí jazyk na komunikatívnej úrovni, vaša prvá výplata môže dosahovať aj 1200 Eur.

foto: tomas1111 / 123rf

 

 

Napíšte komentár