Menu

Prekvapenia na pracovných pohovoroch

Prekvapenia na pracovných pohovoroch

Uchádzačka na pozíciu asistentky by mala počítať s čímkoľvek. Mnohé firmy testujú dievčatá, ako keby prijímali výkonnú riaditeľku.

Pohovor 1 – pozícia ADMINISTRATÍVNY PRACOVNÍK, REFERENT

Firma sídlila v prenajatých priestoroch budovy. Pohovor viedli tri osoby: šéf, jeho manželka a ekonómka. Po vzájomnom zodpovedaní otázok zúčastnených strán nasledovala úloha pre uchádzačku: v exceli zoradiť dáta siahodlhej tabuľky a nastaviť filter. Následne vytvoriť vzorec, ktorý by v prázdnom stĺpci vypočítal chýbajúce údaje.

Pohovor 2 – pozícia ASISTENTKA RIADITEĽA

Počas 40 minút trvania pracovného pohovoru dotyčný šéf 30 minút telefonoval. Na záver si od uchádzačky vypýtal telefónne čísla na jej predchádzajúcich zamestnávateľov, aby si mohol overiť referencie.

Pohovor 3 – pozícia ADMINISTRATÍVNY PRACOVNÍK, ASISTENTKA

Malá firma sídliaca vo vlastnej budove a veľký neporiadok. Pohovor viedla uchádzačka, keďže šéf so svojou asistentkou ju usadili a povedali: „Tak sa pýtajte“. Ona sa teda pýtala. Počas nasledujúcich dvoch hodín sa dozvedela, že okrem obchodno-manažérskej náplne práce (tvorba cenových ponúk, objednávok, komunikácia so zahraničím, plánovanie výjazdov niektorých kolegov) by musela umývať záchod a dlážky.
Ako som už písala v inom článku, v malej firme sa asistentka veľa naučí. Telefónne čísla na predošlých zamestnávateľov nechceli, hoci im to uchádzačka sama ponúkla.

Pohovor 4 – v inzeráte pozícia ASISTENTKA, v skutočnosti HR ASISTENTKA

Veľká a úspešná spoločnosť poskytla v inzeráte zavádzajúce informácie. Náplň práce prezentovaná na pohovore bola iná ako popis vo zverejnenej pracovnej ponuke. Pri stretnutí s personalistkou a jej kolegom (ktorý sa ani nepredstavil), zazneli otázky, s ktorými uchádzačka vôbec nepočítala:
- Keby pred vami sedelo päť ľudí, na základe čoho by ste vybrali dvoch na pozíciu operátora?
- Ako v priebehu pár minút zistíte, či je človek zodpovedný?
- Ako na pohovore zistíte, či je manuálne zručný?
(poznámka pre začínajúce asistentky: HR = human resources = ľudské zdroje)

Pohovor 5 – pozícia ASISTENTKA RIADITEĽA

Recepčná zaviedla kandidátku do luxusne zariadenej zasadačky. Po 20 minútach čakania prišla asistentka. Príjemný rozhovor vystriedali písomné testy, o ktorých bola kandidátka presvedčená, že ich neurobila a chcela odísť. Asistentka ju však presvedčila, aby zostala, vraj pohovor ešte pokračuje počítačovými testami na poschodí. Uchádzačke sa tak naskytol pohľad na priestory štýlového schodiska a haly, koženej sedacej súpravy a drahého nábytku v kancelárii. Ešte aj upratovačky boli na úrovni, scéna ako z filmu. Úplnou bodkou na konci bol rozhovor s arogantným šéfom, po ktorom si uchádzačka povedala, že do tej firmy už nikdy nevkročí, aj keby ju náhodou chceli prijať.

O dva týždne prišiel telefonát, že získala plný počet bodov a postupuje do ďalšieho kola. Pozvanie prijala. Prišla o pol hodinu skôr, za čo sa ospravedlnila, ale vďaka tomu bola svedkom zaujímavej situácie. Počas čakania v koženom kresle videla a počula, ako asistentka zaúča nejaké dievča, ktorému upratovačka pri odchode povedala: „Teším sa, v pondelok nastupuješ, potom si aj potykáme.“ Naša uchádzačka v tom momente už naozaj nechápala, načo ju tam vlastne volali.

Šéf si samozrejme vôbec nepamätal, ako sa k nej predtým správal. Alebo možno pamätal a celé to mohla byť len skúška kandidátky. On predsa potrebuje silnú a profesionálnu osobnosť, ktorá veľa vydrží. Tentokrát bol ako vymenený a s uchádzačkou sa príjemne porozprával. Nič nenasvedčovalo tomu, že svoju novú asistentku už našiel. Okrem toho by zaneprázdnený riaditeľ úspešnej firmy predsa nestrácal čas nejakým divadlom. Nuž, o ďalšie dva týždne prišiel uchádzačke e-mail s informáciou, že na obsadzovanú pozíciu vybrali inú kandidátku. Asi sa nedozvieme, ako to bolo s tou plavovláskou, s ktorou si chcela upratovačka potykať...

Vráťme sa teraz k testom, aby vás už naozaj nič neprekvapilo. Uchádzačke bolo povedané, že dostala test schopnosti duplikácie. Podľa mňa išlo o kombinovaný test, keďže obsahoval položky rôzneho charakteru. Uspela vďaka tomu, že robila všetko presne podľa pokynov. To znamená, že komplikovane položenú otázku alebo úlohu si treba prečítať toľkokrát, kým jej naozaj neporozumiete. Možno vám pri tom budú merať čas. Príklad ukážky z testu: na zadnú stranu papiera do pravého spodného rohu napíšte svoj obľúbený model auta a pod to napíšte meno pre psa. Následne dvakrát podčiarknite model auta a urobte štyri hviezdičky vedľa psieho mena.
Myslím si, že ak by šlo o test zisťovania kreativity, tam by sa vyžadoval práve opak – nekonať podľa pokynov, ale hľadať vlastné tvorivé riešenia. Otázky by však boli formulované inak, napríklad „Ako by ste riešili situáciu, keď váš kolega...?“

Nasledovali aj špecifické otázky k náplni práce, ktorá bola uvedená v inzeráte. Týkali sa znalosti normy ISO 9001. Taktiež musela kandidátka vyplniť príjmový a výdavkový pokladničný doklad podľa poskytnutých podkladov.

Počítačový test obsahoval diktovanie textu na overenie, či uchádzačka ovláda strojopis a prácu s Wordom. Potom mala vytvoriť tabuľku v Exceli presne podľa vzoru, z tabuľky urobiť graf a vložiť ho do powerpointovej prezentácie.

Veľmi často sa stretnete aj s jazykovými testami. Požadované minimum pre asistentky je vedieť rezervovať izbu v hoteli, prípadne objednať taxík v cudzom jazyku. Ale nejde to bez toho, aby ste rozumeli, čo druhá strana hovorí.

foto: Aleksandr Davydov / 123rf

Ďalšie situácie a testy z pracovných pohovorov nájdete v mojej knihe:


Ukážka knihy TU

Napíšte komentár